Opublikowano: Marzec 2020 | DOI: 10.20944/preprints202003.0197.v1

Wybuch epidemii nowego koronawirusa 2019: Aktualne zasoby literatury i rozważania na temat budynków, w celu uniknięcia zakażenia

Dietz, L. | Horve, P.F. | Coil, D. | Fretz, M. | Van Den Wymelenberg, K.


Krótkie podsumowanie

Autorzy tego badania przeanalizowali kluczowe badania na temat mikrobiologii budynków wykonane w ciągu ostatniej dekady, a także informacje dostępne na temat SARS-CoV-2. Celem było oddanie w ręce decydentów, administratorów budynków i wszystkich użytkowników, próbującym ograniczyć przenoszenie chorób zakaźnych, odpowiedniego i praktycznego przewodnika.

Metody obsługi systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych ograniczające rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2

Potwierdzono, że SARS może być przenoszony przez infekcję kropelkową i najczęściej jest przenoszony w ten sposób. Ze względu na fakt, że SARS-CoV-2 jest wirusem z grupy SARS, którego atak miał miejsce w 2002 r., o którym wiadomo, że przenosi się z osoby na osobę, a także że SARS-CoV-2 w dużej liczbie zaobserwowanych przypadków także przenosi się z jednej osoby na drugą oraz szybko rozprzestrzenia się na całym świecie, powszechnie uważa się, że SARS-CoV-2 jest również przenoszony drogą kropelkową.
Na podstawie wcześniejszych badań wirusa SARS, rozprzestrzenianie się w powietrzu pozostaje potencjalną wtórną metodą przenoszenia, szczególnie w budynkach wyposażonych w systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (system wentylacyjno-klimatyzacyjny).

  • • Większe zawartości powietrza z zewnątrz i wyższe wskaźniki wymiany powietrza w budynkach mogą przyczynić się do rozrzedzania się zanieczyszczeń obecnych w zamkniętych pomieszczeniach, które są wdychane przez ludzi przebywających wewnątrz budynku. Zawartość powietrza z zewnątrz można zwiększyć, ograniczając tym samym ilość cząstek wirusów, instalując więcej klap wentylacyjnych w systemach wentylacyjnych. W budynkach wyposażonych w systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne samo otwarcie okien zwiększa wymianę powietrza, pod warunkiem, że pozwalają na to temperatury zewnętrzne.
  • • Utrzymanie wilgotności względnej w pomieszczeniu na poziomie 40–60% może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się i przeżywalność SARS-CoV-2 w budynku. Jednocześnie błony śluzowe, stanowiące barierę w przenikaniu wirusów do organizmu, pozostają wilgotne i nienaruszone, a co za tym idzie zwiększa się ludzka odporność na atak drobnoustrojów.
  • • Światło jest kolejnym czynnikiem hamującym przeżywalność niektórych czynników zakaźnych w zamkniętych pomieszczeniach. Administratorzy budynków powinni zachęcać do otwierania żaluzji i rolet, aby wpuścić do wnętrza wystarczającą ilość światła dziennego i słonecznego. Zastosowanie dezynfekcji UVGI (promieniowanie bakteriobójcze ultrafioletowe) sprawdzi się w pomieszczeniach, w których przebywali ludzie z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19.

  Środki higieny osobistej mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2

  • Staranne mycie rąk jest kluczowym elementem hamującym rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2, innych koronawirusów oraz pozostałych infekcji dróg oddechowych.
  • Powinno się unikać kontaktu i bliskości z zarażonymi.
  • Właściwie zastosowany środek dezynfekujący może być cennym lekarstwem na rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 w budynkach.
  • • Nie powinno się trzymać na zlewie żadnych przedmiotów, aby cząstki wirusa wraz z kropkami wody nie przenosiły się przedmioty codziennego użytku. Obszar wokół zlewu należy regularnie czyścić wybielaczem lub środkiem czyszczącym na bazie alkoholu.

   Zarządzający nieruchomościami i administratorzy budynków powinni umieścić tabliczki informacyjne, nakazujące mycie rąk mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund, a także pilnować regularnego uzupełniania dozowników środkiem do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu. Powinny również pojawić się harmonogramy regularnego sprzątania często odwiedzanych miejsc z powierzchniami o wysokim ryzyku zanieczyszczenia, np. umywalki i toalety.
    

    
   Powrót do przeglądu 


   Bezpośredni kontakt: kompetentnie, szybko i osobiście!

    

   Condair Systems 
   Sp. z o.o. Oddział w Polsce

   Piotr Ciesielski

   Ul. Langiewicza 28/2 
   70 – 263 Szczecin 
   Poland

   Kontakt: 
   peter.ciesielski@condair.com
   Mobil: +48 606 981 409
   Faks: +48 43 841 7030

   dr n. med. Walter Hugentobler

   Niniejsze zasoby literatury dostarczają administratorom budynków cennych informacji na temat środków, jakie mogą podjąć, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19.

   Oprócz regularnych rządowych zaleceń dotyczących mycia rąk i ograniczonych kontaktów społecznych, pokazują one, że zwiększona wymiana powietrza, utrzymanie wilgotności w pomieszczeniu między 40-60% (zimą niemożliwe do osiągnięcia bez aktywnego nawilżania) i zapewnienie większej ilości światła słonecznego może odgrywać pozytywną rolę.

   Badania naukowe przytoczone w niniejszych zasobach literatury dostarczają cennych informacji na temat tego, jak możemy stworzyć zdrowsze środowisko zbudowane nie tylko w czasach kryzysu, ale każdego dnia. Na przykład, jeśli szpitale i instytucje publiczne utrzymają wilgotność w pomieszczeniach w zalecanym zakresie 40–60%, wiele żyć można uratować każdego roku, po prostu przez mniejszą zawartość cząstek wirusa grypy w powietrzu.


   Najnowsza broszura „Klimat pomieszczenia jako kluczowy czynnik produkcyjny”

   Nawilżanie powietrza może zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

   Nawilżanie powietrza może zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem

   Badania pokazują, że wirusy żyją dłużej w powietrzu przy bardzo niskich temperaturach i bardzo nisk...

   Czytaj dalej
   Nawilżanie może zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

   Nawilżanie może zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa

   Dr. med. Walter Hugentobler, lekarz medycyny wyraża swoją opinię na temat kontrolowanego nawilżania...

   Czytaj dalej
   Badania Yale: Jak wilgotność powietrza zapobiega grypie.

   Badania Yale: Jak wilgotność powietrza zapobiega grypie

   Jesteśmy świadomi falowych ataków grypy w miesiącach zimowych i staramy się nie chorować. Otrzymuje...

   További információ