Bezpośredni kontakt: kompetentnie, szybko i osobiście!

 

Condair Systems 
Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Piotr Ciesielski

Ul. Langiewicza 28/2 
70 – 263 Szczecin 
Poland

Kontakt: 
peter.ciesielski@condair.com
Mobil: +48 606 981 409
Faks: +48 43 841 7030




Znaczenie komfortu cieplnego

Klimat do lepszej pracy


Zadowoleni pracownicy pracują bardziej zmotywowani i wydajni. Klimat wewnętrzny w biurze jest dla firm ważnym polem działania, aby pozytywnie wpływać na pracowników. Wilgotność względna jest więc nie tylko zmienną wpływającą na postrzegany „komfort cieplny”, ale także kontroluje wydajność.

O „komforcie cieplnym” mówi się, gdy użytkownicy budynku nie chcą ani cieplejszego, ani chłodniejszego, ani bardziej suchego, ani wilgotnego powietrza w pomieszczeniu. Strefa komfortu, w której większość użytkowników pomieszczeń czuje się komfortowo, rozciąga się od ok. 18°C do 24°C i od 35 do 75 procent wilgotności względnej.

Suche powietrze jest czynnikiem zakłócającym

Badanie przeprowadzone przez Instytut Gospodarki Pracy i Organizacji działający w ramach niemieckiego Instytutu Fraunhofera (niem. Fraunhofer-Institut für Arbeitswirtschaft und Organisation, IAO) na temat projektowania środowiska pracy i biura w ramach wspólnego projektu Office 21 pokazuje, że tylko 20 procent użytkowników biurowych jest bardzo zadowolonych ze swojego środowiska biurowego, a kolejne 42 procent jest raczej zadowolonych. Jako czynnik zakłócający z ponadprzeciętnym skutkiem, brak wilgotności powietrza ma m.in. wyraźnie negatywny wpływ na zadowolenie w biurze. Oznacza to, że pracodawcy i osoby odpowiedzialne za budynki mają duży potencjał w zakresie optymalizacji projektowania środowiska pracy i biur. Pozytywny efekt dźwigni na wyniki, którego można się spodziewać, wynika z wyliczonego w badaniu wpływu satysfakcji na motywację i wydajność pracowników biurowych. Przy współczynniku korelacji wynoszącym odpowiednio 0,44 i 0,38, istnieje silny pozytywny wpływ na identyfikację i utrzymanie, oprócz wydajności.

Wydajność, prędkość, dokładność

Dalsze szczegóły dotyczące możliwego wpływu klimatu wewnętrznego na wydajność podaje brytyjski „Whole Life Performance Plus Study”: Badanie potwierdza, że optymalny klimat wewnętrzny może zwiększyć wydajność, szybkość i dokładność pracowników. Firmy, które inwestują w wewnętrzny klimat produkcji i miejsca pracy, mogą nadal liczyć na szereg pozytywnych efektów wśród swoich pracowników: zmniejszenie absencji, wyższa jakość produktów, większa wydajność w miejscu pracy, większa lojalność i kreatywność pracowników. Badania koncentrowały się w szczególności na wpływie temperatury, dwutlenku węgla (CO2) i wilgotności względnej w miejscu pracy.

 




Zalecenia: Znajdź odpowiednie nawilżanie powietrza