Nawilżanie powietrza w przemyśle
tekstylnym

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nawilżanie powietrza w produkcji tekstyliów, przędzy i włókien sztucznych

W przemyśle tekstylnym nawilżanie powietrza stanowi ważny element zapewniania jakości. Przędza i tkanina bardzo szybko reagują na zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze. Włókna stają się łamliwe, tkaniny kurczą lub rozciągają się wzdłużnie lub skośnie. Powoduje to obniżenie jakości częściowo lub całkowicie gotowych produktów i generuje dodatkowe koszty.

Elastyczność i wytrzymałość na zerwanie

Przędze i półfabrykaty muszą zachowywać właściwą wilgotność przez cały czas, aż powstanie z nich gotowa tkanina lub finalny produkt. Wilgotność ta musi być w równowadze z wilgotnością względną powietrza otoczenia. Przy niedostatecznej wilgotności względnej materiały tracą elastyczność i wytrzymałość na zrywanie. Przykładowo w wypadku produktów bawełnianych dowiedziono (źródło: Institut of Textile Technology, USA), że wzrost względnej wilgotności powietrza z 60% do 70% powoduje zwiększenie elastyczności o ponad 15%. Także skóra przy dostatecznej wilgotności powietrza zachowuje swoje naturalne właściwości, dzięki którym można następnie wyrabiać z niej wysokogatunkowe produkty.

Elektrostatyka

Kolejnym działającym hamująco na produkcję czynnikiem przy zbyt niskiej względnej wilgotności jest problem wyładowań elektrostatycznych w przemyśle tekstylnym. W szczególności pełnosyntetyczne włókna, takie jak perlon lub nylon elektryzują się w zbyt suchym otoczeniu. Z powodu braku przewodności elektrycznej, ładunki elektryczne o tej samej biegunowości powstające przy pocieraniu materiału podczas obróbki, nie mogą swobodnie odpływać. Sztuczne włókna naładowane ładunkami o tej samej biegunowości odpychają się od siebie i utrudniają obróbkę w maszynach wytwarzających gładką, równomierną przędzę, stanowiącą warunek wyprodukowania jednorodnych tkanin.

Tarcia w częściach maszyn, takich jak walce, czy oczka, nawet przy obróbce włókien naturalnych, takich jak wełna, len czy juta, powodują elektryzowanie się materiału. Dzięki dodatkowemu nawilżaniu powietrza włókna naturalne i sztuczne obrabiane są w optymalnych warunkach produkcyjnych.

Zalety nawilżania powietrza w przemyśle tekstylnym:

  • Wzrost elastyczności włókien naturalnych
  • Chroni przed zerwaniem nitek i pęknięciami
  • Ogranicza ładunki elektrostatyczne na powierzchni maszyn i włókien
  • Zapewnia płynny przepływ materiału
  • Składowany materiał nie traci na wadze ani na jakości 
  • Wiąże pyły i redukuje przyciąganie cząstek pyłu
  • Stwarza pracownikom komfortowy i zdrowy klimat 
Nawilżanie powietrza w przemyśle tekstylnym

„Optymalna wilgotność powietrza dzięki ML Princess jest dla nas nie do zastąpienia.”

Maciej Sosinski,

Bezpośredni kontakt: kompetentnie, szybko i osobiście!

 

Condair Systems 
Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Piotr Ciesielski

Kontakt: 
peter.ciesielski@condair.com
Mobil: +48 606 981 409
Faks: +48 43 841 7030

Zalecenia: Nawilżanie powietrza w przemyśle tekstylnym ncolper