Nawilżanie powietrza w przemyśle
elektronicznym

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Produkcja elektroniki a nawilżanie powietrza

Zapewnienie stałej, optymalnej wilgotności powietrza należy do najskuteczniejszych sposobów ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi w produkcji elektroniki. Dodatkowe nawilżanie powietrza zapewnia przy tym nie tylko jakość produkowanych elementów i produktu końcowego, ale także działa pozytywnie na dobre samopoczucie i zdrowie w miejscu pracy:

Elektrostatyka (ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi)

Zbyt mała wilgotność powietrza zwiększa niebezpieczeństwo wyładowań elektrostatycznych, a następnie związanych z tym uszkodzeń elementów i urządzeń. Zapewnienie całorocznej optymalnej wilgotności powietrza to jeden z najbardziej skutecznych środków ochrony elektrostatycznej (ESD). Przy względnej wilgotności powietrza na poziomie 40%–50% przewodność powietrza i powierzchni materiałów jest na tyle podwyższona, że umożliwia bez trudu odprowadzanie ładunków elektrycznych. Szybki przepływ wyładowań przy wysokiej wilgotności powietrza wyjaśnia się tym, że na materiałach tworzy się cienka warstwa wilgoci, która czyni powierzchnię na tyle przewodzącą, że nie dochodzi do niebezpiecznego nagromadzenia się ładunków. Komponenty i podzespoły elektroniczne są w ten sposób zabezpieczone przed awariami półprzewodników i związanymi z tym późniejszymi skutkami.

Mniej pyłu

W związku z tym, że naładowane elektrostatycznie powierzchnie posiadają do tego podwyższoną zdolność przyciągania pyłu, stała i optymalna wilgotność powietrza pozwala dodatkowo zmniejszyć ilość osadu złożonego z cząsteczek pyłu. Jednocześnie wiązane przez nawilżanie powietrza pyły nie unoszą się tak długo w powietrzu.

Lepsze warunki pracy

Dzięki nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach produkcyjnych poprawiają się również warunki pracy pracowników. Przy optymalnej i stałej wilgotności powietrza nie trzeba na przykład zakładać kabli uziemiających na nadgarstek. Poprawia to wyraźnie swobodę ruchu i nakłada mniej ograniczeń w produkcji. Dodatkowo znikają typowe dolegliwości związane ze zbyt suchym powietrzem, wysychanie śluzówki, schorzenia dróg oddechowych i inne dolegliwości.

Nawilżanie powietrza w przemyśle elektronicznym, elektrostatyka

„Nawilżanie powietrza DRAABE stanowi część naszego zapewniania jakości”

Kurt Feuchtinger (po prawej),
Kierownik ds. technicznych 

Bezpośredni kontakt: kompetentnie, szybko i osobiście!

 

Condair Systems 
Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Piotr Ciesielski

Kontakt: 
peter.ciesielski@condair.com
Mobil: +48 606 981 409
Faks: +48 43 841 7030

Zalecenia: Nawilżanie powietrza w przemyśle elektronicznym