Nawilżanie powietrza w centralach komputerowych
Wysokie temperatury i zbyt suche powietrze zagrażają żywotności serwerów i systemów przechowywania danych w centralach komputerowych. Do chłodzenia i ochrony przed elektrostatyką można zastosować system nawilżania powietrza, które znacznie zwiększą efektywność energetyczną w centrali komputerowej.
Niższe koszty energii
Poprzez 50%-towy udział w łącznym zużyciu energii klimatyzacja stanowi zasadniczą część kosztów eksploatacyjnych w bilansie energetycznym centrali komputerowej. Dzięki zastosowaniu wysokociśnieniowych nawilżaczy powietrza pojawiły się nowe, energooszczędne możliwości klimatyzacji: Pod ciśnieniem 85 bar dysze wysokociśnieniowe rozpylają
zimną wodę, która w postaci drobniutkiej mgiełki natychmiast miesza się w całości z powietrzem w pomieszczeniu. Powstający w ten sposób chłód wyparny obniża temperaturę w pomieszczeniu. Jednocześnie zapewniana jest optymalna, względna wilgotność powietrza.
Nawilżanie w serwerowniach
Do bezpośredniego nawilżania w serwerowni nadają się np. małe bezpośrednie nawilżacze. Woda używana do nawilżania jest poddawana demineralizacji i odkażaniu poprzez instalację odwróconej osmozy. Cyfrowe wilgotnościomierze ustawiają żądaną wilgotność powietrza.
Swobodne chłodzenie poprzez dopływ powietrza z zewnątrz
Na zewnątrz serwerowni najefektywniejszym rodzajem chłodzenia jest połączenie z bezpośrednim swobodnym chłodzeniem (dopływ powietrza z zewnątrz) . W celu osiągnięcia maksymalnego efektu chłodzenia, powietrze z zewnątrz doprowadzane jest do „przestrzeni zbiorczych” i tam nawilżane i schładzane za pomocą dyszy wysokociśnieniowych. Stąd zimne powietrze dociera bezpośrednio do kanałów chłodzących szaf serwerowych.
Zalety nawilżania powietrza w centrali komputerowej
Do chłodzenia pomieszczeń z serwerami i ochrony przed elektrostatyką zastosowano system ML Flex.
Facebook, Luleå (Szwecja)
Condair Systems
Sp. z o.o. Oddział w Polsce
Piotr Ciesielski
Kontakt:
peter.ciesielski@condair.com
Mobil: +48 606 981 409
Faks: +48 43 841 7030
Zalecenia: Nawilżanie powietrza w centralach komputerowych