Efekt chłodzenia i nawilżanie powietrza

 

Dysze wysokociśnieniowe rozpylają mikrodrobne cząstki wody

Bezpośredni kontakt: kompetentnie, szybko i osobiście!

 

Condair Systems 
Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Piotr Ciesielski

Ul. Langiewicza 28/2 
70 – 263 Szczecin 
Poland

Kontakt: 
peter.ciesielski@condair.com
Mobil: +48 606 981 409
Faks: +48 43 841 7030


Nawilżanie powietrza w centrali komputerowej Facebooka


Efekt chłodzenia w bezpośrednim nawilżaniu powietrza


Chłodzenie adiabatyczne


Interesującym na potrzeby specjalistycznych zastosowań przemysłowych, a zarazem ekonomicznym efektem ubocznym stosowania bezpośredniego nawilżania powietrza DRAABE, jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu poprzez chłodzenie adiabatyczne (inaczej chłodzenie wyparne). Pełna absorpcja w powietrzu rozpylonych w drobniutką mgiełkę kropel wody powoduje zabieranie ciepła z pomieszczenia. Działanie tego systemu najprościej tłumaczy to porównanie – zasada adiabatyczna jest taka sama, jak w przypadku „pocenia się”: pot paruje z powierzchni skóry, potrzebne do tego ciepło jest odprowadzane do otoczenia, a skóra stygnie.

 

Nowoczesne nawilżanie zamiast klimatyzacji w halach

Adiabatyczny efekt chłodzenia pomieszczeń poprzez nawilżanie powietrza może pozytywnie wspomóc pracę klimatyzacji, a czasami – w zależności od lokalnych okoliczności – nawet całkowicie ją zastąpić. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu może sięgnąć średnio od 2°C do 5°C. Każdy kilogram wody ulatniający się do powietrza przez dysze odpowiada mocy chłodzenia 640 W. Przeliczając to na instalację nawilżania powietrza o wydajności 100 kg/h uzyskuje się moc chłodzenia 64 kW. W porównaniu z poborem energii pompy wysokociśnieniowej stosowanej w dyszach wysokociśnieniowych (0,6 kW) bilans energetyczny chłodzenia adiabatycznego wypada wyjątkowo pozytywnie i oszczędnie.

 

Zalety metody wyparnej


Dla kogo dedykowane jest takie rozwiązanie? Nawilżanie adiabatyczne pomieszczeń i hal stosowane jest jako alternatywa dla tradycyjnych systemów klimatyzacji generująca znacznie niższe koszty obniżania temperatury w halach przemysłowych. Wymaga mniej nakładów energii, zmniejsza zależność przedsiębiorstwa od elektryczności, a do tego okazuje się inwestycją dużo tańszą niż wspomniana klimatyzacja. System wyparny nadaje się do obniżania temperatury w halach przemysłowych przez cały rok, a do tego wiąże się z niskimi kosztami eksploatacyjnymi.
Za sprawą tego systemu wyparnego dokonuje się skuteczna absorpcja ciepła z pomieszczenia przemysłowego i obniżenia panującej w hali temperatury. W ten sposób dochodzi nie tylko do zapewnienia optymalnych warunków do przebywania w pomieszczeniu. To także sposób na zabezpieczenie znajdujących się w nim przedmiotów i zarazem zmniejszenie promieniowania poszczególnych urządzeń. Należy również wspomnieć o tym, że metoda wyparna pełni funkcję filtru powietrza: skutecznie redukuje obecność zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

 

Zastosowanie przemysłowe nawilżaczy adiabatycznych
Z powyższych względów nawilżacz adiabatyczny gwarantuje efektywne chłodzenie hal przemysłowych, serwerowni oraz magazynów – efekty obniżenia temperatury w pomieszczeniach okazują się zarazem znacznie bardziej wyczuwalne. To także rozwiązanie odpowiednie dla innych gałęzi przemysłu: drzewnego, papierniczego, mechanicznego, tworzyw sztucznych czy spożywczego. Zamiast decydować się na skomplikowane i drogie konstrukcje wykorzystujące do działania energię elektryczną, znacznie korzystniej zdecydować się na proste, a zarazem niedrogie rozwiązanie, jakim jest właśnie chłodzenie wyparne, które zapewnia klimatyzowanie gorących i suchych pomieszczeń w zakładach przemysłowych.

 

Swobodne chłodzenie pomieszczeń przemysłowych powietrzem zewnętrznym na przykładzie siedziby Facebooka
Chłodzenie hal przemysłowych to nie jedyne zastosowania nawilżacza adiabatycznego. Facebook, do adiabatycznego obniżenia temperatury w halach serwerowych i zapewnienia optymalnej wilgotności powietrza w swojej siedzibie Luleå na północy Szwecji, wybrał system wyparny z nawilżającymi dyszami wysokociśnieniowymi ML Flex. W tym celu wykorzystano bezpośrednie, swobodne obniżanie temperatury poprzez regulowany dopływ powietrza z zewnątrz z metodą adiabatyczną systemu ML Flex.
Decydując się na jak najefektowniejszy rodzaj chłodzenia wyparnego, należy zespolić go z nawilżaniem bezpośrednim – a zatem zapewnić dopływ powietrza z zewnątrz. W celu osiągnięcia maksymalnego efektu chłodzenia w hali, powietrze doprowadzane jest do „przestrzeni zbiorczych”, a tam z kolei schładzane za pomocą dysz wysokociśnieniowych. Z tego miejsca zimne powietrze dociera bezpośrednio do kanałów szaf serwerowych. System DRAABE ML Flex, dzięki swojej elastycznej konstrukcji, nadaje się do tego rozwiązania idealnie i np. sprawdza się w ośrodku przetwarzania danych Facebooka w Szwecji.


Bezpłatna broszura
"Klimat pomieszczenia jako kluczowy czynnik produkcyjny"

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zalecenia: Znajdź odpowiednie nawilżanie powietrza