Efekt chłodzenia i nawilżanie powietrza

 

Dysze wysokociśnieniowe rozpylają mikrodrobne cząstki wody

Bezpośredni kontakt: kompetentnie, szybko i osobiście!

 

Condair Systems 
Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Piotr Ciesielski

Ul. Langiewicza 28/2 
70 – 263 Szczecin 
Poland

Kontakt: 
peter.ciesielski@condair.com
Mobil: +48 606 981 409
Faks: +48 43 841 7030
Efekt chłodzenia w bezpośrednim nawilżaniu powietrza


Chłodzenie adiabatyczne


Interesującym na potrzeby specjalistycznych zastosowań przemysłowych, a zarazem ekonomicznym efektem ubocznym stosowania bezpośredniego nawilżania powietrza DRAABE, jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu poprzez chłodzenie adiabatyczne (inaczej chłodzenie wyparne). Pełna absorpcja w powietrzu rozpylonych w drobniutką mgiełkę kropel wody powoduje zabieranie ciepła z pomieszczenia. Działanie tego systemu najprościej tłumaczy to porównanie – zasada adiabatyczna jest taka sama, jak w przypadku „pocenia się”: pot paruje z powierzchni skóry, potrzebne do tego ciepło jest odprowadzane do otoczenia, a skóra stygnie.

 

Nowoczesne nawilżanie zamiast klimatyzacji w halach

Adiabatyczny efekt chłodzenia pomieszczeń poprzez nawilżanie powietrza może pozytywnie wspomóc pracę klimatyzacji, a czasami – w zależności od lokalnych okoliczności – nawet całkowicie ją zastąpić. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu może sięgnąć średnio od 2°C do 5°C. Każdy kilogram wody ulatniający się do powietrza przez dysze odpowiada mocy chłodzenia 640 W. Przeliczając to na instalację nawilżania powietrza o wydajności 100 kg/h uzyskuje się moc chłodzenia 64 kW. W porównaniu z poborem energii pompy wysokociśnieniowej stosowanej w dyszach wysokociśnieniowych (0,6 kW) bilans energetyczny chłodzenia adiabatycznego wypada wyjątkowo pozytywnie i oszczędnie.

 

Zalety metody wyparnej


Dla kogo dedykowane jest takie rozwiązanie? Nawilżanie adiabatyczne pomieszczeń i hal stosowane jest jako alternatywa dla tradycyjnych systemów klimatyzacji generująca znacznie niższe koszty obniżania temperatury w halach przemysłowych. Wymaga mniej nakładów energii, zmniejsza zależność przedsiębiorstwa od elektryczności, a do tego okazuje się inwestycją dużo tańszą niż wspomniana klimatyzacja. System wyparny nadaje się do obniżania temperatury w halach przemysłowych przez cały rok, a do tego wiąże się z niskimi kosztami eksploatacyjnymi.
Za sprawą tego systemu wyparnego dokonuje się skuteczna absorpcja ciepła z pomieszczenia przemysłowego i obniżenia panującej w hali temperatury. W ten sposób dochodzi nie tylko do zapewnienia optymalnych warunków do przebywania w pomieszczeniu. To także sposób na zabezpieczenie znajdujących się w nim przedmiotów i zarazem zmniejszenie promieniowania poszczególnych urządzeń. Należy również wspomnieć o tym, że metoda wyparna pełni funkcję filtru powietrza: skutecznie redukuje obecność zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

 

Zastosowanie przemysłowe nawilżaczy adiabatycznych
Z powyższych względów nawilżacz adiabatyczny gwarantuje efektywne chłodzenie hal przemysłowych, serwerowni oraz magazynów – efekty obniżenia temperatury w pomieszczeniach okazują się zarazem znacznie bardziej wyczuwalne. To także rozwiązanie odpowiednie dla innych gałęzi przemysłu: drzewnego, papierniczego, mechanicznego, tworzyw sztucznych czy spożywczego. Zamiast decydować się na skomplikowane i drogie konstrukcje wykorzystujące do działania energię elektryczną, znacznie korzystniej zdecydować się na proste, a zarazem niedrogie rozwiązanie, jakim jest właśnie chłodzenie wyparne, które zapewnia klimatyzowanie gorących i suchych pomieszczeń w zakładach przemysłowych.

 

Swobodne chłodzenie pomieszczeń przemysłowych powietrzem zewnętrznym na przykładzie siedziby Facebooka
Chłodzenie hal przemysłowych to nie jedyne zastosowania nawilżacza adiabatycznego. Facebook, do adiabatycznego obniżenia temperatury w halach serwerowych i zapewnienia optymalnej wilgotności powietrza w swojej siedzibie Luleå na północy Szwecji, wybrał system wyparny z nawilżającymi dyszami wysokociśnieniowymi ML Flex. W tym celu wykorzystano bezpośrednie, swobodne obniżanie temperatury poprzez regulowany dopływ powietrza z zewnątrz z metodą adiabatyczną systemu ML Flex.
Decydując się na jak najefektowniejszy rodzaj chłodzenia wyparnego, należy zespolić go z nawilżaniem bezpośrednim – a zatem zapewnić dopływ powietrza z zewnątrz. W celu osiągnięcia maksymalnego efektu chłodzenia w hali, powietrze doprowadzane jest do „przestrzeni zbiorczych”, a tam z kolei schładzane za pomocą dysz wysokociśnieniowych. Z tego miejsca zimne powietrze dociera bezpośrednio do kanałów szaf serwerowych. System DRAABE ML Flex, dzięki swojej elastycznej konstrukcji, nadaje się do tego rozwiązania idealnie i np. sprawdza się w ośrodku przetwarzania danych Facebooka w Szwecji.

 

Oszczędność Oszczędność energii dzięki chłodzeniu adiabatycznemu pomieszczeń


Zbyt wysoka temperatura działa niekorzystanie zarówno na samopoczucie pracowników, jak i na jakość niektórych produktów. Dlatego też wiele firm decyduje się na montaż różnych systemów, mających na celu obniżenie odczuwalnego ciepła. Jednak nie wszystkie rozwiązania są opłacalne ze względu na generowane wydatki związane ze zużyciem prądu. Rozwój technologii pozwolił na znalezienie sposobu, który nie będzie aż tak kosztowny, a jednocześnie nie straci na swojej wydajności. Chodzi o chłodzenie adiabatyczne pomieszczeń. Jak ono działa? Na czym polega? Jakie są korzyści związane ze stosowaniem tego rozwiązania? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

 

Adiabatyczne chłodzenie wyparne – co to jest i na czym polega?

To rozwiązanie uchodzi za jeden z najbardziej zrównoważonych, a przede wszystkim niezwykle efektywnych sposobów obniżenia temperatury. Do chłodzenia dochodzi w momencie, kiedy zimna woda odparowuje z powietrza. Zmieniający się stan skupienia z ciekłego na gazowy potrzebuje energii. Ta jest pozyskiwana z ciepła w powietrzu. Jego temperatura obniża się poprzez parowanie wody. Cały ten proces zawdzięcza swoją nazwę - adiabatyczny – ze względu na fakt, że odbywa się on bez wymiany energii cieplnej z otoczeniem. Można też zastąpić go przymiotnikiem ciepłolubny.

 

Chłodzenie i nawilżenie powietrza, czyli połączenie idealne

System chłodzenia adiabatycznego pozwala nawilżenie powietrza. Dzieje się to za pomocą dysz wysokociśnieniowych. To, o czym warto wiedzieć, to fakt, że zimna woda jest rozpylana bezpośrednio do powietrza. Przy odpowiednio dopasowanym systemie możliwe jest obniżenie kosztów samej klimatyzacji, nawilżając pomieszczenie. Chłodzenie adiabatyczne obniża w sposób ekonomiczny temperaturę. Na 100 l wypuszczonej wody z dysz pochłaniane jest ciepło rzędu 70 kW. Do tego wykorzystuje się zaledwie 0,6 kW energii, co pozwala na obniżenie temperatury nawet do 5 stopni.

 

Chłodzenie wyparne – zalety

Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że dzięki temu systemowi obniżane są koszty chłodzenia. Uzyskuje się 100% wyparności, a także, co najważniejsze, zdrowsze powietrze w pomieszczeniu. Ma to niebagatelne znaczenie dla pracowników, dlatego warto rozważyć zakup odpowiednich maszyn. Zmniejszona elektrostatyka, lepsza ochrona dróg oddechowych, a także wiązanie cząstek pyłu z pewnością wpłyną pozytywnie na wydajność pracy i polepszenie warunków na magazynie czy linii produkcyjnej.

 
Zalety adiabatycznego chłodzenia wyparnego
Nawilżanie powietrza w centrali komputerowej Facebooka


Lepsza wydajność pracy dzięki odpowiedniej temperaturze wydajność pracy dzięki odpowiedniej temperaturz


Upał jest dla wielu osób prawdziwym utrapieniem, dlatego też lato nie jest lubiane przez wszystkich. O ile na palące słońce i wysoką temperaturę na zewnątrz nie jesteśmy w stanie nic poradzić, to w przypadku biur, linii produkcyjnych czy magazynów jest już kilka rozwiązań, które z pewnością podniosą komfort pracy osób zatrudnionych. Mając kontakt z włączonymi maszynami, mogą się one szybko nagrzewać, przez co wzrasta również słupek rtęci. To, o czym warto pamiętać to fakt, że temperatura w budynku nie powinna przekraczać 26 stopni. W momencie, kiedy taka sytuacja ma miejsce, pracodawca ma obowiązek znaleźć skuteczne rozwiązanie.

 

Dostosowanie wilgotności i ciepła do wymagań produkcji

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że upał działa na wiele osób niekorzystanie. Każdy wolałby po prostu leżeć i odpoczywać lub spędzać czas na świeżym powietrzu nad wodą niż w pracy, gdzie często jest jeszcze cieplej niż na zewnątrz. Dlatego też warto zadbać o odpowiedni klimat, co będzie mogło pozytywnie wpływać zarówno na ludzi, jak i na maszyny oraz jakość towarów. W zależności od tego, jaki towar jest produkowany, potrzebne są inne wskaźniki wilgotności oraz temperatury. Wytwarzane ciepło przez różne maszyny wymusza na pracodawcach większe nakłady na chłodzenia pomieszczeń. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wspomnianą wilgotność, która zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury. Może to mieć wpływ na gorsze właściwości danego towaru i na sam materiał.

 

Im wyższa temperatura, tym niższa wydajność pracy

Warto także wiedzieć, że wysokie temperatury mogą wywoływać różne reakcje wśród pracowników, wykonujących swoje obowiązki w gorącym pomieszczeniu. Przez trudne warunki może dojść do wystąpienia bólu głowy, odwodnienia, udaru cieplnego czy też mdłości. Dodatkowo należy liczyć się z tym, że niższa wilgotność, to większa podatność na rozwijanie się infekcji dróg oddechowych, szybsze namnażanie się wirusów czy też na suchość i podrażnienie oczu. Wyższa temperatura to także większe rozkojarzenie, co może prowadzić do mniejszej wydajności, a także ewentualnych błędów.

 

Chłodzeniue hal przemysłowych


Najlepsze rozwiązania dla pomieszczeń przemysłowych i magazynów

W halach czy zakładach produkcyjnych muszą być zachowane odpowiednie warunki pracy. Jednym z priorytetów powinno być zapewnienie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza. Chłodzenie hal magazynowych i przemysłowych jest standardem, jednak od tego, w jaki sposób postanowimy obniżyć temperaturę zależy jakość powietrza, wysokość rachunków za prąd, samopoczucie pracowników i stan maszyn. Nasza firma oferuje innowacyjny system chłodzenia adiabatycznego. Na czym polega i dlaczego warto w niego zainwestować?

 

Naturalna metoda w nowoczesnym wydaniu

Systemy nawilżania, które oferuje nasza firma, nie tylko zapewniają odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. Efektem ubocznym rozpylenia w powietrzu kropel wody jest obniżenie temperatury. Dzieje się tak, gdyż woda absorbuje ciepło. Jest to proces całkowicie naturalny, podobny do pocenia się skóry, co skutkuje odprowadzeniem ciepła z organizmu. Chłodzenie hal przemysłowych i magazynowych za pomocą nawilżacza DRAABE pozwala na obniżenie temperatury o średnio od 2 do 5 stopni Celsjusza.

 

Korzyści dla wszystkich

Proponowane przez nas rozwiązanie niesie za sobą korzyści dla pracowników, pracodawcy oraz dla stanu maszyn w pomieszczeniach przemysłowych i magazynowych. Pracownicy mogą bardziej produktywnie wykonywać swoje obowiązki. Pracodawcy ucieszą się z faktu, że gdy porównamy wykorzystanie prądu przy tradycyjnej klimatyzacji do tego potrzebnego do efektywnego funkcjonowania nawilżacza DRAABE, bilans energetyczny jest bardzo korzystny. Nasz system może być wykorzystywany jako uzupełnienie tradycyjnej klimatyzacji lub w pojedynkę. Wielką zaletą jest też to, że oprócz ochłodzenia pomieszczenia, nawilżacz poprawia też jakość powietrza w halach, gdyż odgrywa rolę naturalnego filtra. Zapewnienie odpowiedniego środowiska wpływa na stan maszyn przemysłowych i magazynowych, m.in. dzięki temu, że nawilżanie adiabatyczne obniża promieniowanie cieplne.

 

Najlepsza pomoc dla Ciebie

Jesteśmy dumni z zapewniania klientom świetnej opieki. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści zrobią wszystko, by pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.


Bezpłatna broszura
"Klimat pomieszczenia jako kluczowy czynnik produkcyjny"

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zalecenia: Znajdź odpowiednie nawilżanie powietrza