Efekt chłodzenia i nawilżanie powietrza









Dysze wysokociśnieniowe rozpylają mikrodrobne cząstki wody

Bezpośredni kontakt: kompetentnie, szybko i osobiście!

 

Condair Systems 
Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Piotr Ciesielski

Ul. Langiewicza 28/2 
70 – 263 Szczecin 
Poland

Kontakt: 
peter.ciesielski@condair.com
Mobil: +48 606 981 409
Faks: +48 43 841 7030




Efekt chłodzenia w bezpośrednim nawilżaniu powietrza


Chłodzenie adiabatyczne


Interesującym na potrzeby specjalistycznych zastosowań przemysłowych, a zarazem ekonomicznym efektem ubocznym stosowania bezpośredniego nawilżania powietrza DRAABE, jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu poprzez chłodzenie adiabatyczne (inaczej chłodzenie wyparne). Pełna absorpcja w powietrzu rozpylonych w drobniutką mgiełkę kropel wody powoduje zabieranie ciepła z pomieszczenia. Działanie tego systemu najprościej tłumaczy to porównanie – zasada adiabatyczna jest taka sama, jak w przypadku „pocenia się”: pot paruje z powierzchni skóry, potrzebne do tego ciepło jest odprowadzane do otoczenia, a skóra stygnie.

 

Nowoczesne nawilżanie zamiast klimatyzacji w halach

Adiabatyczny efekt chłodzenia pomieszczeń poprzez nawilżanie powietrza może pozytywnie wspomóc pracę klimatyzacji, a czasami – w zależności od lokalnych okoliczności – nawet całkowicie ją zastąpić. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu może sięgnąć średnio od 2°C do 5°C. Każdy kilogram wody ulatniający się do powietrza przez dysze odpowiada mocy chłodzenia 640 W. Przeliczając to na instalację nawilżania powietrza o wydajności 100 kg/h uzyskuje się moc chłodzenia 64 kW. W porównaniu z poborem energii pompy wysokociśnieniowej stosowanej w dyszach wysokociśnieniowych (0,6 kW) bilans energetyczny chłodzenia adiabatycznego wypada wyjątkowo pozytywnie i oszczędnie.

 

Zalety metody wyparnej


Dla kogo dedykowane jest takie rozwiązanie? Nawilżanie adiabatyczne pomieszczeń i hal stosowane jest jako alternatywa dla tradycyjnych systemów klimatyzacji generująca znacznie niższe koszty obniżania temperatury w halach przemysłowych. Wymaga mniej nakładów energii, zmniejsza zależność przedsiębiorstwa od elektryczności, a do tego okazuje się inwestycją dużo tańszą niż wspomniana klimatyzacja. System wyparny nadaje się do obniżania temperatury w halach przemysłowych przez cały rok, a do tego wiąże się z niskimi kosztami eksploatacyjnymi.
Za sprawą tego systemu wyparnego dokonuje się skuteczna absorpcja ciepła z pomieszczenia przemysłowego i obniżenia panującej w hali temperatury. W ten sposób dochodzi nie tylko do zapewnienia optymalnych warunków do przebywania w pomieszczeniu. To także sposób na zabezpieczenie znajdujących się w nim przedmiotów i zarazem zmniejszenie promieniowania poszczególnych urządzeń. Należy również wspomnieć o tym, że metoda wyparna pełni funkcję filtru powietrza: skutecznie redukuje obecność zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

 

Zastosowanie przemysłowe nawilżaczy adiabatycznych

Z powyższych względów nawilżacz adiabatyczny gwarantuje efektywne chłodzenie hal przemysłowych, serwerowni oraz magazynów – efekty obniżenia temperatury w pomieszczeniach okazują się zarazem znacznie bardziej wyczuwalne. To także rozwiązanie odpowiednie dla innych gałęzi przemysłu: drzewnego, papierniczego, mechanicznego, tworzyw sztucznych czy spożywczego. Zamiast decydować się na skomplikowane i drogie konstrukcje wykorzystujące do działania energię elektryczną, znacznie korzystniej zdecydować się na proste, a zarazem niedrogie rozwiązanie, jakim jest właśnie chłodzenie wyparne, które zapewnia klimatyzowanie gorących i suchych pomieszczeń w zakładach przemysłowych.

 

Swobodne chłodzenie pomieszczeń przemysłowych powietrzem zewnętrznym na przykładzie siedziby Facebooka

Chłodzenie hal przemysłowych to nie jedyne zastosowania nawilżacza adiabatycznego. Facebook, do adiabatycznego obniżenia temperatury w halach serwerowych i zapewnienia optymalnej wilgotności powietrza w swojej siedzibie Luleå na północy Szwecji, wybrał system wyparny z nawilżającymi dyszami wysokociśnieniowymi ML Flex. W tym celu wykorzystano bezpośrednie, swobodne obniżanie temperatury poprzez regulowany dopływ powietrza z zewnątrz z metodą adiabatyczną systemu ML Flex.
Decydując się na jak najefektowniejszy rodzaj chłodzenia wyparnego, należy zespolić go z nawilżaniem bezpośrednim – a zatem zapewnić dopływ powietrza z zewnątrz. W celu osiągnięcia maksymalnego efektu chłodzenia w hali, powietrze doprowadzane jest do „przestrzeni zbiorczych”, a tam z kolei schładzane za pomocą dysz wysokociśnieniowych. Z tego miejsca zimne powietrze dociera bezpośrednio do kanałów szaf serwerowych. System DRAABE ML Flex, dzięki swojej elastycznej konstrukcji, nadaje się do tego rozwiązania idealnie i np. sprawdza się w ośrodku przetwarzania danych Facebooka w Szwecji.

 

Oszczędność Oszczędność energii dzięki chłodzeniu adiabatycznemu pomieszczeń


Zbyt wysoka temperatura działa niekorzystanie zarówno na samopoczucie pracowników, jak i na jakość niektórych produktów. Dlatego też wiele firm decyduje się na montaż różnych systemów, mających na celu obniżenie odczuwalnego ciepła. Jednak nie wszystkie rozwiązania są opłacalne ze względu na generowane wydatki związane ze zużyciem prądu. Rozwój technologii pozwolił na znalezienie sposobu, który nie będzie aż tak kosztowny, a jednocześnie nie straci na swojej wydajności. Chodzi o chłodzenie adiabatyczne pomieszczeń. Jak ono działa? Na czym polega? Jakie są korzyści związane ze stosowaniem tego rozwiązania? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

 

Adiabatyczne chłodzenie wyparne – co to jest i na czym polega?

To rozwiązanie uchodzi za jeden z najbardziej zrównoważonych, a przede wszystkim niezwykle efektywnych sposobów obniżenia temperatury. Do chłodzenia dochodzi w momencie, kiedy zimna woda odparowuje z powietrza. Zmieniający się stan skupienia z ciekłego na gazowy potrzebuje energii. Ta jest pozyskiwana z ciepła w powietrzu. Jego temperatura obniża się poprzez parowanie wody. Cały ten proces zawdzięcza swoją nazwę - adiabatyczny – ze względu na fakt, że odbywa się on bez wymiany energii cieplnej z otoczeniem. Można też zastąpić go przymiotnikiem ciepłolubny.

 

Chłodzenie i nawilżenie powietrza, czyli połączenie idealne

System chłodzenia adiabatycznego pozwala nawilżenie powietrza. Dzieje się to za pomocą dysz wysokociśnieniowych. To, o czym warto wiedzieć, to fakt, że zimna woda jest rozpylana bezpośrednio do powietrza. Przy odpowiednio dopasowanym systemie możliwe jest obniżenie kosztów samej klimatyzacji, nawilżając pomieszczenie. Chłodzenie adiabatyczne obniża w sposób ekonomiczny temperaturę. Na 100 l wypuszczonej wody z dysz pochłaniane jest ciepło rzędu 70 kW. Do tego wykorzystuje się zaledwie 0,6 kW energii, co pozwala na obniżenie temperatury nawet do 5 stopni.

 

Chłodzenie wyparne – zalety

Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że dzięki temu systemowi obniżane są koszty chłodzenia. Uzyskuje się 100% wyparności, a także, co najważniejsze, zdrowsze powietrze w pomieszczeniu. Ma to niebagatelne znaczenie dla pracowników, dlatego warto rozważyć zakup odpowiednich maszyn. Zmniejszona elektrostatyka, lepsza ochrona dróg oddechowych, a także wiązanie cząstek pyłu z pewnością wpłyną pozytywnie na wydajność pracy i polepszenie warunków na magazynie czy linii produkcyjnej.

 




Zalety adiabatycznego chłodzenia wyparnego




Nawilżanie powietrza w centrali komputerowej Facebooka


Lepsza wydajność pracy dzięki odpowiedniej temperaturze wydajność pracy dzięki odpowiedniej temperaturze


Upał jest dla wielu osób prawdziwym utrapieniem, dlatego też lato nie jest lubiane przez wszystkich. O ile na palące słońce i wysoką temperaturę na zewnątrz nie jesteśmy w stanie nic poradzić, to w przypadku biur, linii produkcyjnych czy magazynów jest już kilka rozwiązań, które z pewnością podniosą komfort pracy osób zatrudnionych. Mając kontakt z włączonymi maszynami, mogą się one szybko nagrzewać, przez co wzrasta również słupek rtęci. To, o czym warto pamiętać to fakt, że temperatura w budynku nie powinna przekraczać 26 stopni. W momencie, kiedy taka sytuacja ma miejsce, pracodawca ma obowiązek znaleźć skuteczne rozwiązanie.

 

Dostosowanie wilgotności i ciepła do wymagań produkcji

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że upał działa na wiele osób niekorzystanie. Każdy wolałby po prostu leżeć i odpoczywać lub spędzać czas na świeżym powietrzu nad wodą niż w pracy, gdzie często jest jeszcze cieplej niż na zewnątrz. Dlatego też warto zadbać o odpowiedni klimat, co będzie mogło pozytywnie wpływać zarówno na ludzi, jak i na maszyny oraz jakość towarów. W zależności od tego, jaki towar jest produkowany, potrzebne są inne wskaźniki wilgotności oraz temperatury. Wytwarzane ciepło przez różne maszyny wymusza na pracodawcach większe nakłady na chłodzenia pomieszczeń. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wspomnianą wilgotność, która zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury. Może to mieć wpływ na gorsze właściwości danego towaru i na sam materiał.

 

Im wyższa temperatura, tym niższa wydajność pracy

Warto także wiedzieć, że wysokie temperatury mogą wywoływać różne reakcje wśród pracowników, wykonujących swoje obowiązki w gorącym pomieszczeniu. Przez trudne warunki może dojść do wystąpienia bólu głowy, odwodnienia, udaru cieplnego czy też mdłości. Dodatkowo należy liczyć się z tym, że niższa wilgotność, to większa podatność na rozwijanie się infekcji dróg oddechowych, szybsze namnażanie się wirusów czy też na suchość i podrażnienie oczu. Wyższa temperatura to także większe rozkojarzenie, co może prowadzić do mniejszej wydajności, a także ewentualnych błędów.

 

Chłodzeniue hal przemysłowych


Najlepsze rozwiązania dla pomieszczeń przemysłowych i magazynów

W halach czy zakładach produkcyjnych muszą być zachowane odpowiednie warunki pracy. Jednym z priorytetów powinno być zapewnienie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza. Chłodzenie hal magazynowych i przemysłowych jest standardem, jednak od tego, w jaki sposób postanowimy obniżyć temperaturę zależy jakość powietrza, wysokość rachunków za prąd, samopoczucie pracowników i stan maszyn. Nasza firma oferuje innowacyjny system chłodzenia adiabatycznego. Na czym polega i dlaczego warto w niego zainwestować?

 

Naturalna metoda w nowoczesnym wydaniu

Systemy nawilżania, które oferuje nasza firma, nie tylko zapewniają odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. Efektem ubocznym rozpylenia w powietrzu kropel wody jest obniżenie temperatury. Dzieje się tak, gdyż woda absorbuje ciepło. Jest to proces całkowicie naturalny, podobny do pocenia się skóry, co skutkuje odprowadzeniem ciepła z organizmu. Chłodzenie hal przemysłowych i magazynowych za pomocą nawilżacza DRAABE pozwala na obniżenie temperatury o średnio od 2 do 5 stopni Celsjusza.

 

Korzyści dla wszystkich

Proponowane przez nas rozwiązanie niesie za sobą korzyści dla pracowników, pracodawcy oraz dla stanu maszyn w pomieszczeniach przemysłowych i magazynowych. Pracownicy mogą bardziej produktywnie wykonywać swoje obowiązki. Pracodawcy ucieszą się z faktu, że gdy porównamy wykorzystanie prądu przy tradycyjnej klimatyzacji do tego potrzebnego do efektywnego funkcjonowania nawilżacza DRAABE, bilans energetyczny jest bardzo korzystny. Nasz system może być wykorzystywany jako uzupełnienie tradycyjnej klimatyzacji lub w pojedynkę. Wielką zaletą jest też to, że oprócz ochłodzenia pomieszczenia, nawilżacz poprawia też jakość powietrza w halach, gdyż odgrywa rolę naturalnego filtra. Zapewnienie odpowiedniego środowiska wpływa na stan maszyn przemysłowych i magazynowych, m.in. dzięki temu, że nawilżanie adiabatyczne obniża promieniowanie cieplne.

 

Najlepsza pomoc dla Ciebie

Jesteśmy dumni z zapewniania klientom świetnej opieki. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści zrobią wszystko, by pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.






Bezpłatna broszura
"Klimat pomieszczenia jako kluczowy czynnik produkcyjny"

Chcesz dowiedzieć się więcej?




Koszty w dół – dobre samopoczucie w górę


W wielu biurowcach, zwłaszcza tych budowanych z myślą o efektywności energetycznej, jest zbyt ciepło. Jeśli idealna wartość temperatury pokojowej wynosi od 20 do 22°C, nierzadko zdarzają się znacznie wyższe temperatury nawet wiosną i jesienią. Bezpośrednie nawilżanie pomieszczeń może zwiększyć komfort pracowników biurowych bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów energii na korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych.

Uzasadnione zapotrzebowanie na większą efektywność energetyczną w sektorze budowlanym oznacza, że potrzeby ludzi, którzy mają pracować i być produktywni w budynkach, są często zaniedbywane. Hermetyczne budynki, bardziej efektywna izolacja, duże szklane fasady, wentylacja mechaniczna i stosowanie sztucznych materiałów przemysłowych zamiast naturalnych materiałów budowlanych - wszystkie te czynniki mają wpływ na klimat wewnętrzny: W wielu biurach jest zbyt ciepło. Pracownicy mają problemy z koncentracją, są zmęczeni i bardziej podatni na błędy. Względna wilgotność powietrza spada, wzrasta ryzyko zagrożenia zdrowia.

 

Chłodzenie wyparne

Aby uniknąć wysokich kosztów energii związanych z konwencjonalnym chłodzeniem budynków lub modernizacją urządzeń klimatyzacyjnych, zasada parowania (chłodzenie adiabatyczne) może być stosowana jako technologia wspomagająca w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków. Chłodzenie wyparne wykorzystuje energię parowania potrzebną do przekształcenia wody z cieczy w stan gazowy. Z adiabatycznym efektem chłodzenia mamy do czynienia, gdy zimna woda jest rozpylana bezkroplowo do powietrza w pomieszczeniu: Pełna absorpcja w powietrzu rozpylonych w drobniutką mgiełkę kropel wody powoduje zabieranie ciepła z pomieszczenia. Odpowiednio zaprojektowane działanie bezpośredniego nawilżania pomieszczeń może obniżyć temperaturę w pomieszczeniu i odciążyć istniejące systemy chłodzenia, szczególnie w klimatycznych okresach przejściowych wiosną i jesienią. Efektywność adiabatycznego chłodzenia wyparnego jest niezwykle ekonomiczna: 100 litrów wody wypuszczonej z wysokociśnieniowych powietrza pochłania prawie 70 kW ciepła przy nakładzie energii zaledwie 0,6 kW.

 

Świeży klimat w pomieszczeniu

Bezpośrednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu daje dodatkową korzyść w postaci przyjemnego odświeżania klimatu. Rozpylana niemal niewidoczna mgiełka wody bardzo szybko rozprowadzana jest w powietrzu. Wynikiem tego jest przyjemny, świeży klimat w pomieszczeniu. Dzięki temu znika stres i w miejscu pracy panuje przyjemna atmosfera. Dodatkowo wysoki poziom wilgotności oczyszcza powietrze z cząstek kurzu i drobnych pyłów. Optymalna wilgotność powietrza oscylująca między 40 a 60 procent powoduje szybsze opadanie cząstek pyłu na podłogę, co zmniejsza ryzyko ich dostania się do organizmu.

 







Jak schłodzić temperaturę w hali produkcyjnej


Wykorzystywanie maszyn w procesach tworzenia różnych produktów stało się niezbędnym elementem usprawniającym cały proces. Choć sprzęt ten ma wiele zalet, to należy również pamiętać, że wszystkie pracujące mechanizmy w tych urządzeniach wytwarzają dodatkowe ciepło. O ile zimą w większości przypadków nie jest to duży problem, o tyle w sezonie letnim może się okazać, że temperatura będzie nie do zniesienia. Trzeba wtedy odpowiednio zareagować. Co prawda istnieją systemy klimatyzacji czy inne rozwiązania mające pomóc w obniżeniu słupka rtęci, jednak najczęściej generują one duże koszty eksploatacji. Co więc zrobić, aby w sposób ekonomiczny schłodzić temperaturę w hali produkcyjnej? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule.

 

Ekonomiczny sposób na schłodzenie temperatury w hali produkcyjnej

Ciekawym rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność, jest adiabatyczne chłodzenie wyparne. Specjalne dysze wysokociśnieniowe montowane są bezpośrednio na hali produkcyjnej, zwykle umieszcza się je na sufitach. Za pomocą tych urządzeń rozpylana jest drobna mgiełka, w której to jedna kropla ma mniej niż 15 tysięcznych mm! Dzięki tak małej średnicy jest ona natychmiast wchłaniana przez powietrze w pomieszczeniu i dochodzi do stopniowego schłodzenia temperatury w hali produkcyjnej od 2 do nawet 5 stopni. Cały ten proces polega więc przede wszystkim na nawilżeniu przestrzeni. W porównaniu z innymi takimi systemami zainstalowane dysze wysokociśnieniowe zużywają mniej energii, bo około 700 W, dzięki czemu są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

 

Automatyczny system chłodzenia temperatury w halach produkcyjnych

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że adiabatyczne schłodzenie wyparne posiada odpowiednie cyfrowe systemy sterowania, które mają zabezpieczyć hale produkcyjne przed nadmierną wilgotnością. Cały mechanizm bez przerwy analizuje to, co dzieje się aktualnie w całym obiekcie. W momencie, kiedy zostanie przekroczona przez wskaźniki dolna, ustalona wcześniej granica, dochodzi do punktowego włączenia się dysz wysokociśnieniowych, nawilżających powietrze. Wyłączają się one wtedy, kiedy osiągną maksymalny limit. Z racji cyfrowego systemy sterowania dla każdego obszaru budynku można wprowadzić inne parametry, co pozwoli na zachowanie odpowiedniej temperatury dostosowanej do potrzeb danej maszyny.

 







Efektywne adiabetyczne chłodzenie miejsca pracy


Praca na hali czy to produkcyjnej, czy to magazynowej często może się wiązać z wykonywaniem obowiązków w naprawdę wysokiej temperaturze ze względu na nagrzanie się materiałów zewnętrznych budynku lub też może to wynikać z samej specyfiki zawodu. W takich warunkach znacznie trudniej w sposób efektywny wywiązywać się z powierzonych zadań. Dlatego też należy zastanowić się nad rozwiązaniem tej sytuacji. Oczywiście, montaż popularnej klimatyzacji może wiązać się z ogromnymi kosztami i to zarówno początkowymi, jak i późniejszymi w kontekście rachunków za prąd. Chcąc wybrać ekonomiczne rozwiązanie, warto zastanowić się nad adiabatycznym chłodzeniem miejsc pracy.

 

Komfort w miejscu pracy? Wybierz adiabatyczne chłodzenie

Mogłoby się wydawać, że samo nawilżenie powietrza nie pomoże w obniżeniu odczuwalnej temperatury. Jednak dzięki regularnemu działaniu dysz wysokociśnieniowych jest to możliwe. Efektywne adiabatyczne chłodzenie miejsc pracy to także ekonomiczne rozwiązanie. Wszystko za sprawą tego, że 100 litrów rozpylonej wody może pochłonąć niecałe 70 kW ciepła, gdzie potrzeba do tego zaledwie 0,6 kW. W związku z tym sama temperatura będzie niższa nawet o 5 stopni. Oczywiście wpłynie to także na sam komfort osób zatrudnionych. Wszystko dlatego, że będzie mniejsza elektrostatyka, a same pyły nie będą się unosiły w powietrzu. W konsekwencji dojdzie do ochrony dróg oddechowych, co jest niezwykle istotne dla zdrowia i wygody pracowników.

 

Efektywne adiabatyczne chłodzenie w miejscu pracy – ekonomiczne rozwiązanie

Ważną zaletą adiabatycznego chłodzenia miejsc pracy oprócz zdrowszego powietrza jest także krótka amortyzacja. Koszty inwestycji zwrócą się stosunkowo szybko, dzięki efektywnemu działaniu całego systemu. Niższa temperatura to także szansa na wydajniejszą pracę zatrudnionych osób. Co więcej, same maszyny nie będą się aż tak przegrzewały, co może zminimalizować ryzyko ewentualnych awarii czy usterek. Oczywiście będzie to miało również wpływ na wytwarzane materiały i produkty. Większa wilgotność to szansa na zapobiegnięcie ewentualnym zmianom i skazom.

 




Zalecenia: Znajdź odpowiednie nawilżanie powietrza