Dysze wysokociśnieniowe rozpylają mikrodrobne cząstki wody


Nawilżanie powietrza w centrali komputerowej Facebooka


Efekt chłodzenia w bezpośrednim nawilżaniu powietrza


Chłodzenie adiabatyczne


Interesującym na potrzeby specjalistycznych zastosowań a zarazem ekonomicznym efektem ubocznym stosowania bezpośredniego nawilżania powietrza DRAABE jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu poprzez chłodzenie adiabatyczne. Pełna absorpcja w powietrzu rozpylonych w drobniutką mgiełkę kropel wody powoduje zabieranie ciepła z pomieszczenia. Zasada działania chłodzenia adiabatycznego  jest taka sama, jak w przypadku „pocenia się”. Pot paruje z powierzchni skóry. Potrzebne do tego ciepło jest odprowadzane do otoczenia. Skóra stygnie.

Zamiast klimatyzacji

Adiabatyczny efekt chłodzenia poprzez nawilżanie powietrza może pozytywnie wspomóc pracę klimatyzacji, a czasami – w zależności od lokalnych okoliczności – nawet całkowicie ją zastąpić. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu może sięgnąć średnio od 2°C do 5°C. Każdy kilogram wody ulatniający się do powietrza przez nawilżanie dyszowe odpowiada mocy chłodzenia 640 W. Przeliczając to na instalację nawilżania powietrza o wydajności 100 kg/h uzyskuje się moc chłodzenia 64 kW.

W porównaniu z poborem energii pompy wysokociśnieniowej stosowanej w dyszowym nawilżaniu wysokociśnieniowym wynoszącym 0,6 kW bilans energetyczny chłodzenia adiabatycznego wypada wyjątkowo pozytywnie i oszczędnie.

Swobodne chłodzenie powietrzem zewnętrznym na przykładzie Facebooka


Do chłodzenia hal serwerowych i zapewniania optymalnej wilgotności powietrza Facebook w swojej siedzibie Luleå na północy Szwecji wybrał system z dyszami wysokociśnieniowymi ML Flex. Do chłodzenia wykorzystano bezpośrednie, swobodne chłodzenie poprzez regulowany dopływ powietrza z zewnątrz z chłodzeniem adiabatycznym systemu nawilżania powietrza ML Flex.

Na zewnątrz serwerowni najefektywniejszym rodzajem chłodzenia jest połączenie z bezpośrednim swobodnym chłodzeniem (dopływ powietrza z zewnątrz). W celu osiągnięcia maksymalnego efektu chłodzenia, powietrze z zewnątrz doprowadzane jest do „przestrzeni zbiorczych” i tam nawilżane i schładzane za pomocą dyszy wysokociśnieniowych. Stąd zimne powietrze dociera bezpośrednio do kanałów chłodzących szaf serwerowych. System DRAABE ML Flex dzięki swojej elastycznej konstrukcji nadaje się do tego rozwiązania idealnie i np. sprawdza się w ośrodku przetwarzania danych Facebooka w Szwecji. 
Zalecenia: Znajdź odpowiednie nawilżanie powietrza

Lokalizator produktów online

W tym miejscu dobierzesz interaktywnie odpowiednie systemy nawilżania do Twoich zastosowań.

Czytaj dale

Nawilżanie powietrza we wszystkich zastosowaniach

DRAABE oferuje indywidualne rozwiązania do wszystkich zastosowań – niezależnie od klimatyzacji.

Czytaj dale

Klienci referencyjni

Niektórzy klienci, którzy wybrali nasze produkty.

Czytaj dale

Opinie klientów DRAABE

Zobacz, co na temat nawilżania DRAABE powiedzieli klienci.

Czytaj dale