Nawilżanie powietrza w biurze

Zdrowsze powietrze w biurze dzięki nawilżaniu

Ponad jedna trzecia pracowników biura uskarża się na zbyt suche powietrze podczas pracy. Energooszczędne budownictwo i dążenie do optymalizacji w wykorzystaniu przestrzeni jeszcze bardziej potęgują tę niedogodność.  Dodatkowe nawilżanie powietrza w biurze chroni zdrowie, poprawia wydajność pracowników i może być zastosowane w każdym biurze, także z możliwością późniejszego montażu.

Suche powietrze sprzyja chorobom

W suchym powietrzu wirusy żyją dłużej i rozprzestrzeniają się szybciej. Przy suchym powietrzu w biurze znacznie łatwiej o zarażenie się grypą: Badania pokazują, że przeżywalność wirusów w zbyt suchym powietrzu wzrasta 3-krotnie. Ponadto bez dodatkowego nawilżania powietrza zaburzona jest funkcja samooczyszczania się śluzówki. Śluzówki 

dróg oddechowych (nosa, oskrzeli, płuc) w suchym powietrzu znacznie wolniej uwalniają z ciała wirusy i bakterie: Najwyższa skuteczność samooczyszczania uzyskiwana jest przy względnej wilgotności powietrza 45%. Przy względnej wilgotności powietrza poniżej 20% całkowicie ustaje funkcja samooczyszcznia śluzówek.

Głos i oczy

W zawodach, w których priorytetem jest posługiwanie się głosem i wzrokiem, suche powietrze jest szczególnie nieprzyjemne i niebezpieczne. Pierwszymi symptomami zbyt suchego powietrza jest suchość w gardle, chrypka i kaszel. Gdy głos już całkowicie ochrypnie, a nawet zniknie, bez nawilżania powietrza wykonywanie zawodu staje się niemożliwe.  Wrażliwa śluzówka narządu mowy wymaga zapewnienia optymalnej wilgotności, by umożliwić prawidłowe funkcjonowanie głosu. Suche powietrze w pomieszczeniu nie jest również sprzymierzeńcem oczu. Parujący płyn łzowy może spowodować przerwanie ochronnego filmu łzowego. Skutkiem tego mogą być podrażnienia spojówek, pieczenie oczu i stany zapalne.

Rześki klimat

Bezpośrednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu daje dodatkową korzyść w postaci przyjemnego odświeżania klimatu. W rezultacie tworzy się rześki mikroklimat, działający korzystnie na cały organizm: Znika stres i na stanowisku pracy panuje przyjemna atmosfera.

Szczegółowe informacje w temacie „Zdrowie i nawilżanie powietrza”

Zalety nawilżania powietrza w biurze:

  • Wzmacnia układ odpornościowy poprzez optymalne samooczyszczanie śluzówek
  • Ochrona przed wirusami grypy i schorzeniami dróg oddechowych
  • Zapobiega dolegliwościom głosu i schorzeniom narządu mowy
  • Chroni oczy przed zapaleniami, podrażnieniami („suche oczy”)
  • Wiązanie cząstek pyłu powoduje mniejsze pylenie
  • Zdrowy, rześki klimat
  • Zadowolenie, motywacja i wydajność pracowników

Potrzebujesz doradztwa?

Poproś o doradztwo

Bezpośredni kontakt: kompetentnie, szybko i osobiście!

 

Condair Systems 
Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Piotr Ciesielski

Kontakt: 
peter.ciesielski@condair.com
Mobil: +48 606 981 409
Faks: +48 43 841 7030

 

WILGOTNOŚĆ POWIETRZA W BIURZE

Niedoceniany współczynnik wydajnej pracy

W dzisiejszych czasach optymalna wilgotność powietrza w budynkach biurowych nie jest już tylko czynnikiem wpływającym na samopoczucie, ale może mieć bezpośredni wpływ na zdrowie i wydajność pracowników. Energooszczędne metody budowy i coraz większa optymalizacja przestrzeni sprawiają, że suche powietrze jest jednym z najbardziej kłopotliwych niedogodności w biurze. Z powodu suchego powietrza jeden na czterech pracowników biurowych odczuwa często lub stale dyskomfort w pracy.

"Workplace Management" i "New Ways of Work" to hasła, które od kilku lat przyciągają wiele uwagi w globalnym zarządzaniu pomieszczeniami biurowymi. Opierają się na wiedzy, że organizacja środowiska pracy ma decydujący wpływ na samopoczucie i zdrowie pracowników, a tym samym na ich wydajność. W poszukiwaniu najtęższych umysłów (War for Talent) dla własnej organizacji, miejsce pracy i jego wyposażenie odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji dla pracodawcy. Ocena ta zyskuje coraz większą akceptację w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Często jednak praktyka ta wygląda inaczej: Bezkompromisowy cel, jakim jest efektywność energetyczna, daje początek zielonym budynkom, które pod względem technologii klimatycznych często już po roku lub dwóch latach przekształcają uznane budynki biurowe w obiekty do remontu. "Hermetyczne budynki, duże przeszklone fasady i rezygnacja z systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych prowadzą dziś do doskonałego bilansu energetycznego. Jednak przy złym planowaniu, ludzie cierpią z powodu zbyt ciepłego i zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach. Śluzówki wysychają, głos zawodzi, wirusy szybciej się rozprzestrzeniają, pracownicy chorują. Optymalizacja powierzchni biurowej poprzez tworzenie tak zwanych „otwartych przestrzeni” często ma również negatywny wpływ na samopoczucie pracowników. Często przyczyną jest przymus drastycznego zmniejszenia powierzchni biurowych w celu zaoszczędzenia kosztów. Kurczącą się przestrzeń biurowa można przyrównać do diety typu crash. Brak prywatności ma negatywny wpływ na zadowolenie z pracy i sprawia, że ludzie są bardziej wrażliwi i podatni na mniej niż optymalne warunki klimatyczne. Badania pokazują, że ponad jedna czwarta wszystkich pracowników biurowych czuje stały dyskomfort pracy z powodu suchego powietrza. Wynikające z tego negatywne konsekwencje dla zdrowia, wydajności i nieobecności w pracy mają istotny wpływ na gospodarkę. Ogromny wpływ, jaki mogą mieć zagrożenia dla zdrowia publicznego, a w szczególności infekcje dróg oddechowych, ilustruje pandemia koronawirusa.

Dzięki dodatkowemu nawilżaniu, użytkownicy budynków, właściciele i zarządcy obiektów mogą wnieść wartość dodaną w zakresie dodatkowej profilaktyki, zdrowia i satysfakcji z pracy.

Idealnie klimatyzowane biura do 2030 r

W ramach wspólnego projektu badawczego Office 21, Instytut Gospodarki Pracy i Organizacji działający w ramach niemieckiego Instytutu Fraunhofera (niem. Fraunhofer-Institut für Arbeits- -wirtschaft und Organisation, IAO) (www.iao.fraunhofer.de) bada, jak zmienia się praca biurowa i naukowa. W tym celu naukowcy chcą zapewnić konkretne możliwości działania na rzecz pomyślnego zaprojektowania i wdrożenia tego przyszłego świata pracy w przedsiębiorstwach. Scenariusz „Arbeitswelten 4.0.: Wie wir morgen arbeiten und leben” stanowi podstawę procesu prognozowania. Zasadniczo opiera się on na wywiadach z wybranymi ekspertami i ocenie licznych źródeł dotyczących badań nad trendami i przyszłością od różnych wydawców i z różnych punktów widzenia. W projekcie zadano pytania ponad 140 wybranym ekspertom związanym z biznesem, nauką, stowarzyszeniami i polityką. 71 procent respondentów przewidywało, że do 2030 roku każde biuro będzie miało optymalny klimat wewnętrzny przez cały rok pod względem temperatury, wilgotności i wymiany powietrza. 47 procent już to przewidziało na 2025 rok. Większość ekspertów zgadza się z tezą, że prawidłowe oświetlenie, dobra akustyka i inspirująca atmosfera to okazało się w tu głównym czynnikiem utrudniającym pracę biurową: Ponad jedna czwarta respondentów uważa, że powietrze jest często lub bardzo często zbyt suche. Przy korelacji -0,30, brak wilgotności wyraźnie wpływa negatywnie na zadowolenie z pracy w biurze (patrz rysunek poniżej). równie ważne kwestie projektowe i planistyczne, jak kontrolowana temperatura pomieszczenia, wilgotność i nawiew powietrza zewnętrznego.

"Zbyt suche" jest gorsze niż "zbytciepłe" i "zbyt ciemne"

Względna wilgotność powietrza i temperatura są niezbędnymi warunkami do uzyskania zdrowego klimatu pomieszczenia. Idealnie byłoby, gdyby wilgotność powietrza wynosiła od 40 do 60 procent w temperaturze pokojowej od 19 do 22 stopni Celsjusza. Ponadto, wysokiej jakości, wolne od zanieczyszczeń powietrze, a także dostateczny dopływ świeżego powietrza przyczyniają się do zdrowego klimatu w pomieszczeniach. W badaniu Office 21 »Office Settings« zbadano między innymi, jaki wpływ na wydajność i motywację pracowników biurowych mają klimat pomieszczenia oraz różne rodzaje otoczenia. Zbyt suche powietrze okazało się w tu głównym czynnikiem utrudniającym pracę biurową: Ponad jedna czwarta respondentów uważa, że powietrze jest często lub bardzo często zbyt suche. Przy korelacji -0,30, brak wilgotności wyraźnie wpływa negatywnie na zadowolenie z pracy w biurze (patrz rysunek poniżej).

 

 

Klienci

Nawilżanie powietrza w biurze Pioneer

„Gdy ponosi się odpowiedzialność za pracowników, znaczenie nawilżania powietrza jest nie do przecenienia.”

Ulrike Sailer, Senior Office Manager
Pioneer Investments Kapitalgesellschaft



Nawilżanie powietrza w biurze Thomas Cook

„Nawilżanie powietrza to dla mnie konieczność, ponieważ zapewnia ono moim pracownikom ochronę przed utratą głosu i wysychaniem błon śluzowych.”

Axel Müller-Uderstadt,
kierownik działu obsługi klienta

Thomas Cook AG, Oberursel

Nawilżanie powietrza w biurze Leoni

„Klimat w biurze jest przyjemnie rześki. Dzięki nawilżaniu powietrza DRAABE nasz zespół czuje się o wiele lepiej.”

Heike Lovvorn,
asystentka w-ce prezesa
Leoni Bornetz-Systeme GmbH



Nawilżanie powietrza w biurze Kaffee Partner

„Dzięki nawilżaniu DRAABE nasi pracownicy mogą oddychać zdrowym i świeżym powietrzem.”

Dr. Andreas Ost, prezes zarządu
Kaffee Partner Leasing AG



 

Zalecenia: Nawilżanie powietrza w budynkach biurowych 

Zamów bezpłatny pakiet informacyjny „WILGOTNOŚĆ POWIETRZA W BIURZE"!