Zdrowie i nawilżanie

Jaka powinna być wilgotność powietrza? To pytanie dotyczy przede wszystkim domu, ale jest ważne również na stanowisku pracy. W przeciwieństwie do wielu procesów przemysłowych i materiałów, które są wyraźnie zakłócane i niszczone przez nadmiernie suche powietrze, wpływ niedostatecznej wilgotności na zdrowie jest często niezauważalny i mało znany. Ponadto, sprzeczne wytyczne i kontrowersyjne punkty widzenia charakteryzują dyskusję na temat tego, czy dolna granica wilgotności w budynkach powinna być uregulowana w sposób wiążący. Na tych stronach pokażemy, jakie wyniki badań przemawiają za tym, aby minimalna wilgotność powietrza wynosiła od 40 do 60 procent i jakie korzyści zdrowotne z tego wynikają.

 

Health and humidification Symptoms Healthy buildings Costs/Benefits References/Best Practice FaQ

 


Symptomy

Zdrowie w pracy jest jednym z najważniejszych warunków wydajności i motywacji. Wilgotność ma na to duży wpływ: Zbyt suche powietrze poniżej 40 procent to nie tylko dyskomfort w pracy, ale również przyczyna dolegliwości fizycznych i różnych chorób.

Infekcje dróg oddechowych, wysuszone błony śluzowe, osłabiona ochrona immunologiczna, zaburzenia głosu i dolegliwości oczu to również skutki zbyt suchego powietrza. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne znaczenie dla komfortu pracy ma prawidłowy klimat pomieszczenia.

Czytaj dalej tutaj 

 


Zdrowe budynki

Budynki zostały pierwotnie skonstruowane, aby chronić nas przed wrogim środowiskiem. Tymczasem cel, jakim jest zmniejszenie zużycia energii i kosztów, często prowadził do odwrotnych skutków: Zaawansowane technologicznie materiały izolacyjne, optymalizacja przestrzeni i duże zagęszczenie użytkowników prowadzą do obniżenia kosztów. Niewiele uwagi poświęca się jednak konsekwencjom, jakie ma to dla zdrowia. Począwszy od wentylacji, optymalnej wilgotności powietrza, filtrów, światła i właściwego doboru materiałów, rozdział ten pokazuje skuteczne środki, dzięki którym budynki stają się zdrowsze. Ponadto przedstawiono tu możliwości oceny ryzyka "in situ". W przypadku skarg i objawów spowodowanych suchym powietrzem, systematyczna komunikacja w przedsiębiorstwach może zainicjować rozwiązania mające na celu poprawę klimatu wewnętrznego.

Czytaj dalej tutaj Cz

 


Koszty/Korzyści

Choroby układu oddechowego należą do najczęstszych przyczyn niezdolności pracowników do pracy i dlatego mają ogromny efekt dźwigni finansowej dla pracodawców. Przedstawiona tu przykładowa kalkulacja kosztów i korzyści pokazuje, że inwestycja w dodatkowy system nawilżania powietrza może zwrócić się już po dwóch do trzech latach. Co więcej, inwestycja w klimat wewnętrzny opłaca się również pod względem wydajności: Badanie pokazują, że optymalny klimat wewnętrzny może zwiększyć wydajność, szybkość i dokładność pracowników. Bez skarg na suche powietrze, pracownicy są bardziej zadowoleni i pracują bardziej zmotywowani i wydajni.

Czytaj dalej tutaj 

 


Referencje/Najlepsze praktyki

W jaki sposób można wdrożyć dodatkowe nawilżanie powietrza w nowych lub istniejących budynkach i jakie doświadczenia mają z tym użytkownicy budynków? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym rozdziale. Pokazujemy drogi prowadzące do bezpośredniego nawilżania pomieszczeń i przedstawiamy cele do osiągnięcia w zakresie profilaktyki, zdrowia i zadowolenia pracowników. Przykłady najlepszych praktyk przedstawiane są z różnych perspektyw: Można tu przeczytać, co na temat nawilżania powietrza sądzą kierownictwo firmy, zespół zarządzania sprawami technicznymi, BHP, lekarze zakładowi i pracownicy. Nasze najlepsze praktyki pokazują różne możliwości w wielu różnych obszarach zastosowań - od biur na planie otwartym po laboratoria i przemysł.

Czytaj dalej tutaj 

 


FAQ: Krótkie pytania -
krótkie odpowiedzi

Pytania z branży na temat nawilżania powietrza są liczne i różnorodne: Z myślą o szybkiej orientacji, podsumowaliśmy tutaj najczęściej zadawane pytania. Począwszy od tematu zdrowia, poprzez wytyczne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, technikę i fizykę, aż po pytania dotyczące kosztów i nakładu pracy, dajemy tu konkretne odpowiedzi na najczęściej nurtujące pytania. Linki do innych treści na tej stronie pozwolą czytelnikowi uzyskać więcej informacji. Proszę wziąć pod uwagę, że ten rozdział będzie stale uzupełniany. W celu uzyskania niewiążącej, bezpłatnej porady, prosimy o kontakt z naszymi regionalnymi doradcami.

 

Zdrowie

 

Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy

 

Technika

 

Koszty