Dobre wino dzięki nawilżaniu powietrza
Właściwa wilgotność powietrza ma decydujący wpływ na dojrzewanie wina w drewnianej beczce, a także procesy zachodzące podczas dojrzewania wina. Przykładowo dojrzewanie wina w dębowych beczkach przebiega najkorzystniej przy stałej temperaturze 12°C i względnej wilgotności powietrza 75%.
Pęknięcia drewnianych beczek
Leżakujące beczki z winem są szczególnie podatne na zmiany wilgotności powietrza. Drewno jest materiałem higroskopijnym i dlatego bez nawilżania powietrza może wysychać.
W zależności od wilgotności powietrza otoczenia drewno pochłania bądź oddaje wilgoć. Gdy wilgotność powietrza będzie mniejsza niż wilgotność równowagowa drewna (od 40% do 60%), w drewnie może dojść do pęknięć i nieszczelności.
Mniejsze parowanie
Przy zbyt suchym powietrzu w piwnicy wino może nadmiernie przechodzić przez beczki. Beczki na początku fermentacji są „w pełni zaszpuntowane”, czyli w pełni napełnione. W naturalnym procesie dojrzewania część wina wyparowuje. Co miesiąc z każdej beczki może ubywać nawet 1-2 litry. Dzięki stałej wilgotności powietrza przez cały rok strata ta może być nawet o 50% niższa. Dodatkowe nawilżanie powietrza pozwala oszczędzić czas i koszty związane z przechowywaniem wina. Poza tym dzięki konieczności dolewania tylko niewielkich ilości wina, jego jakość utrzymywana jest na stale wysokim poziomie.
Zalety nawilżania powietrza w dojrzewaniu wina:
„Dzięki nawilżaczom DRAABE jakość wina z beczek dębowych jest wyższa.”
Condair Systems
Sp. z o.o. Oddział w Polsce
Piotr Ciesielski
Kontakt:
peter.ciesielski@condair.com
Mobil: +48 606 981 409
Faks: +48 43 841 7030
Zalecenia: Nawilżanie powietrza a wino