Nawilżanie powietrza w drukarniach
Optymalna wilgotność powietrza to w drukarniach ważny czynnik produkcyjny. Bez dodatkowego nawilżania powietrza, w druku offsetowym, druku cyfrowym, druku rotacyjnym oraz w przemyśle opakowań dochodzi do poważnych usterek w przebiegu produkcji:
Elektrostatyka
Przetwarzanie zbyt suchego papieru przy niskiej wilgotności powietrza powoduje jego elektryzowanie się. Papier przywiera do siebie i nie może swobodnie przechodzić przez maszynę poligraficzną. Dotyczy to również materiałów syntetycznych, takich jak np. PCW lub polipropylen.
Odkształcanie papieru
Przy zbyt małej wilgotności powietrza w magazynie papieru lub w hali druku, materiał oddaje wilgoć do powietrza otoczenia. Dochodzi do niepożądanych zmian w wymiarach papieru. Papier nie leży płasko i jego dalsza optymalna obróbka nie jest możliwa. Częstymi utrudnieniami związanymi z niedostateczną wilgotnością powietrza jest dublowanie, różnice w paserach, tworzenie się zagięć i tendencja do zwijania arkuszy.
Jakość
Bezpośrednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu zapewnia utrzymywanie optymalnej, względnej wilgotności powietrza na równym poziomie przez cały rok. Następuje wtedy standaryzacja procesu druku, zmniejsza się ilość makulatury, nie ma przestojów maszyn, skracają się czasy produkcji i spadają koszty. Optymalna wilgotność równowagowa przy obróbce papieru wynosi od 50% do 60% wilgotności względnej.
Dodatkowe korzyści: Standaryzowana woda procesowa
Uzdatniona woda wytwarzana do nawilżania powietrza może być dodatkowo wykorzystywana jako standaryzowana woda procesowa do zasilania maszyn poligraficznych w druku offsetowym. Uzdatniona woda chroni maszyny poligraficzne przed korozją, redukuje koszty pracy i zapewnia równą jakość druku:
„Od wielu lat ufamy firmie DRAABE w sprawie nawilżania powietrza.”
Condair Systems
Sp. z o.o. Oddział w Polsce
Piotr Ciesielski
Kontakt:
peter.ciesielski@condair.com
Mobil: +48 606 981 409
Faks: +48 43 841 7030