Nawilżanie powietrza w poligrafii

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nawilżanie powietrza w drukarniach

Optymalna wilgotność powietrza to w drukarniach ważny czynnik produkcyjny. Bez dodatkowego nawilżania powietrza, w druku offsetowym, druku cyfrowym, druku rotacyjnym oraz w przemyśle opakowań dochodzi do poważnych usterek w przebiegu produkcji:

Elektrostatyka

Przetwarzanie zbyt suchego papieru przy niskiej wilgotności powietrza powoduje jego elektryzowanie się. Papier przywiera do siebie i nie może swobodnie przechodzić przez maszynę poligraficzną. Dotyczy to również materiałów syntetycznych, takich jak np. PCW lub polipropylen.

Odkształcanie papieru

Przy zbyt małej wilgotności powietrza w magazynie papieru lub w hali druku, materiał oddaje wilgoć do powietrza otoczenia. Dochodzi do niepożądanych zmian w wymiarach papieru. Papier nie leży płasko i jego dalsza optymalna obróbka nie jest możliwa. Częstymi utrudnieniami związanymi z niedostateczną wilgotnością powietrza jest dublowanie, różnice w paserach, tworzenie się zagięć i tendencja do zwijania arkuszy.

Jakość

Bezpośrednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu zapewnia utrzymywanie optymalnej, względnej wilgotności powietrza na równym poziomie przez cały rok. Następuje wtedy standaryzacja procesu druku, zmniejsza się ilość makulatury, nie ma przestojów maszyn, skracają się czasy produkcji i spadają koszty. Optymalna wilgotność równowagowa przy obróbce papieru wynosi od 50% do 60% wilgotności względnej.

Dodatkowe korzyści:  Standaryzowana woda procesowa

Uzdatniona woda wytwarzana do nawilżania powietrza może być dodatkowo wykorzystywana jako standaryzowana woda procesowa do zasilania maszyn poligraficznych w druku offsetowym. Uzdatniona woda chroni maszyny poligraficzne przed korozją, redukuje koszty pracy i zapewnia równą jakość druku:

  • dzięki stałej twardości wody i odczynu PH nie dochodzi do zmian odcieni ani błędów w nafarbianiu walców
  • przedłużona żywotność cylindrów drukowych i walców drukowych
  • mniejsza zawartość izopropanolu w wodzie nawilżającej redukuje koszty

Luftbefeuchtung Druckindustrie Heidelberg

„Od wielu lat ufamy firmie DRAABE w sprawie nawilżania powietrza.”
Uwe Galm, Head of Service Operations

Bezpośredni kontakt: kompetentnie, szybko i osobiście!

 

Condair Systems 
Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Piotr Ciesielski

Kontakt: 
peter.ciesielski@condair.com
Mobil: +48 606 981 409
Faks: +48 43 841 7030

Zalecenia: Nawilżanie powietrza w poligrafii