Nawilżanie powietrza dla śpiewaków, organów i instrumentów

W salach koncertowych odpowiednia wilgotność powietrza decyduje o czystym dźwięku instrumentów i sile głosu śpiewaków. Artyści i publiczność mogą w komfortowych warunkach przeżywać prawdziwe wrażenia artystyczne.

Organy

Stała wilgotność powietrza w salach koncertowych i kościołach zapewnia ochronę przed odkształcaniem się drewnianego dna rezonansowego i suwaków strojowych w organach. Przy zbyt suchym powietrzu drewno oddaje wilgoć i odkształca się. Suwaki strojowe blokują się i uniemożliwiają prawidłowe działanie organów. Gdy odkształcą się drewniane dna rezonansowe, powietrze nie może prawidłowo wpadać w rezonans i organy rozstrajają się. Dzięki dodatkowemu nawilżaniu powietrza, przez cały rok utrzymywana jest optymalna wilgotność 55%. W tych warunkach wilgotność drewna instrumentów pozostaje w równowadze z wilgotnością powietrza w sali koncertowej i kościele.

Instrumenty muzyczne

Instrumenty muzyczne (np. fortepian, pianino, skrzypce, gitary) są szczególnie wrażliwe na otaczającą je wilgoć. Drewno w zbyt suchym powietrzu oddaje wilgoć do otoczenia i odkształca się, co wpływa na zmianę dźwięku wydawanego przez instrument. Skutkami użytkowania instrumentu w zbyt suchym powietrzu są pęknięcia dna rezonansowego, wypaczenia na powierzchni i rozchodzące się połączenia klejone.

Śpiew

Śpiewacy, by wydobyć z głosu maksymalną siłę, potrzebują odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza. W zbyt suchym powietrzu wrażliwa śluzówka narządu mowy traci swoją elastyczność. Bez nawilżania powietrza drganie strun głosowych i zamykanie warg głosowych jest utrudnione. W szczególności zimą śpiewacy wskutek wysuszonego powietrza uskarżają się na utratę głosu.

Zalety nawilżania powietrza dla śpiewaków, organów i instrumentów:

  • Chroni dna rezonansowe i suwaki strojowe organów przed odkształceniami
  • Zachowuje czysty dźwięk organów i drewnianych instrumentów muzycznych
  • Brak pęknięć i odkształceń powierzchni na instrumentach drewnianych
  • Zapewnia optymalną emisję głosu 
  • Zapobiega dodatkowym obciążeniom narządu mowy 
  • Zapewnia komfortowy klimat w sali koncertowej 
  • Chroni zdrowie artystów 
Nawilżanie powietrza na koncercie, w kościele i w teatrze

„Nawilżanie powietrza idealnie chroni drewniane pudła rezonansowe naszych instrumentów”

Werner Michel

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wszystkie zalety nawilżania powietrza DRAABE dla śpiewaków, organów i instrumentów

Kliknij tutaj

Zalecenia: Nawilżanie powietrza dla śpiewaków, organów i instrumentów