Ochrona dróg oddechowych poprzez bezpośrednie nawilżanie powietrza w biurze

Suche powietrze nie działa dobrze na głos


Badania Fraunhofera
Zbyt suche powietrze może nasilać problemy związane z wysychaniem śluzówek oczu  


Nawilżanie powietrza a sprawy medyczne


Ochrona zdrowia


Intensywna praca przed monitorem, praca z wykorzystywaniem głosu, a także przegrzane pomieszczenia mogą w połączeniu z niską wilgotnością powietrza doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W takich warunkach, szczególnie w zimowych miesiącach łatwo złapać infekcje dróg oddechowych skutkujące  trudnościami z przełykaniem, bólem gardła i szczypiącymi oczami. Dzięki bezpośredniemu nawilżaniu powietrza można szybko przeciwdziałać takim niedogodnościom. Profesjonalne instalacje nawilżania powietrza zapewniają optymalną względną wilgotność powietrza od 40% do 50%. W takich warunkach łatwiej uchronić się przed chorobami. Koszty poniesione na profesjonalne systemy nawilżania szybko się zwracają.

Samooczyszczanie się śluzówek


Śluzówki dróg oddechowych (nos i dolne drogi oddechowe) pełnią ważną funkcję ochrony i usuwania z organizmu zarazków chorobotwórczych i alergenów. Efektywne i szybkie oczyszczanie dróg oddechowych może być zapewnione przy odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza, przynajmniej 30%. 

Najwyższa skuteczność samooczyszczania uzyskiwana jest przy względnej wilgotności powietrza 45%. Przy względnej wilgotności powietrza poniżej 20% całkowicie ustaje funkcja samooczyszczania śluzówek.

Ochrona przed wirusami grypy


W suchym powietrzu wirusy grypy żyją dłużej! Ryzyko zarażenia się wirusem grypy typu A przy niskiej wilgotności powietrza w przedziale od 20% do 35% jest trzykrotnie wyższe niż przy optymalnej wilgotności 50%. Dodatkowo wirusy przy zbyt suchym powietrzu utrzymują się dłużej w powietrzu, co zwiększa ryzyko ich rozprzestrzeniania się.Instytut Fraunhofera potwierdza wpływ wilgotności na zdrowie

Przez 2 lata Wydział Ekonomii i Organizacji Pracy Instytutu Fraunhofera (Stuttgart) badał znaczenie i oddziaływanie wilgotności powietrza na zdrowie, dobre samopoczucie i wydajność w pracy.

Wydział Ekonomii i Organizacji Pracy Instytutu Fraunhofera (Stuttgart) dowiódł w tych badaniach, że optymalna wilgotność powietrza w miejscu pracy ogranicza zapadalność na choroby i zwiększa dobre samopoczucie. Badania obejmują lata 2013-2014.

Trzy najważniejsze wyniki:


Brak dolegliwości przy mówieniu.


Każdy kto w pracy dużo mówi, już po krótkim czasie odczuwa dyskomfort z powodu zbyt suchego powietrza: częstymi symptomami jest suchość w gardle i krtani, chrząkanie, chrypka a w najgorszym wypadku całkowita utrata głosu. Wrażliwa śluzówka narządu mowy wymaga zapewnienia optymalnej wilgotności, by umożliwić prawidłowe funkcjonowanie głosu.

Ochrona przed wysychaniem śluzówek oczu


Film łzowy chroni powierzchnię oka przed działaniem czynników otoczenia. W zbyt suchym powietrzu film łzowy może się przerwać. Szczególne narażone są tu osoby przesiadujące godziny przed monitorami. Bardzo często uskarżają się one na takie dolegliwości, jak opuchnięcie powiek, zaczerwienienia, uczucie obecności ciał obcych, pieczenie oczu, a w bardziej poważniejszych stanach zapalenia i poważne uszkodzenia wzroku.

Ochrona przed chorobami skóry


Zbyt suche powietrze w biurze to także słabsza ochrona skóry: Przy wilgotności powietrza poniżej 20 procent skóra staje się porowata i spękana. Pracownicy narzekają również na swędzenie skóry, w szczególności między palcami. Suche powietrze w pomieszczeniu może potęgować przebieg przewlekłych schorzeń skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca.

Mniejsze ryzyko pylenia


Obecność drobnego kurzu w powietrzu pomieszczenia to często bagatelizowane źródło ryzyka dla zdrowia. Drobny kurz składa się mikroskopijnych, niewidocznych cząstek, które wnikają głęboko do ludzkich dróg oddechowych i mogą doprowadzić do poważnych stanów chorobowych płuc. Przy względnej wilgotności powietrza oscylującej między 40% a 60% cząstki szybciej opadają na podłogę, co zmniejsza ryzyko ich dostania się do organizmu.

Świeży klimat w pomieszczeniu


Bezpośrednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu daje dodatkową korzyść w postaci przyjemnego odświeżania klimatu. Wynikiem tego jest przyjemny, świeży klimat w pomieszczeniu, który odświeża i działa kojąco na skórę, drogi oddechowe i cały organizm. Dzięki temu znika stres i na stanowisku pracy panuje przyjemna atmosfera.

Większe zadowolenie, większa wydajność


Pracownicy zadowoleni w pracy to lepsi pracownicy. Badania pokazują, że właściwa wilgotność powietrza ma bezpośredni wpływ na zadowolenie z otoczenia pracy.  Z kolei większe zadowolenie do lepsze samopoczucie, motywacja i wydajność. Tak więc wilgotność powietrza to same plusy! Zalecenia: Zdrowie w biurze dzięki nawilżaniu powietrza

Nawilżanie powietrza w biurze

Nawilżanie powietrza w biurze chroni zdrowie i zwiększa wydajność pracowników.

Czytaj dale

Nawilżanie powietrza, centrum informacji telefonicznej

Optymalna wilgotność podnosi sprawność głosu i chroni zdrowie.

Czytaj dale

Referencje: Biura, centra informacji telefonicznej i muzea

Wybrani klienci DRAABE w biurach, centrach informacji telefonicznej i muzeach.

Czytaj dale

Badania Frauenhofera

Instytut Frauenhofera zbadał znaczenie i oddziaływanie wilgotności w biurze, a rezultat...

Czytaj dale