Zdrowie w biurze dzięki nawilżaniu powietrza
Nawilżanie powietrza a sprawy medyczne
Ochrona zdrowia
Intensywna praca przed monitorem, praca z wykorzystywaniem głosu, a także przegrzane pomieszczenia mogą w połączeniu z niską wilgotnością powietrza doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W takich warunkach, szczególnie w zimowych miesiącach łatwo złapać infekcje dróg oddechowych skutkujące trudnościami z przełykaniem, bólem gardła i szczypiącymi oczami. Dzięki bezpośredniemu nawilżaniu powietrza można szybko przeciwdziałać takim niedogodnościom. Profesjonalne instalacje nawilżania powietrza zapewniają optymalną względną wilgotność powietrza od 40% do 50%. W takich warunkach łatwiej uchronić się przed chorobami. Koszty poniesione na profesjonalne systemy nawilżania szybko się zwracają.
Samooczyszczanie się śluzówek
Śluzówki dróg oddechowych (nos i dolne drogi oddechowe) pełnią ważną funkcję ochrony i usuwania z organizmu zarazków chorobotwórczych i alergenów. Efektywne i szybkie oczyszczanie dróg oddechowych może być zapewnione przy odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza, przynajmniej 30%.
Najwyższa skuteczność samooczyszczania uzyskiwana jest przy względnej wilgotności powietrza 45%. Przy względnej wilgotności powietrza poniżej 20% całkowicie ustaje funkcja samooczyszczania śluzówek.
Ochrona przed wirusami grypy
Instytut Fraunhofera potwierdza wpływ wilgotności na zdrowie
Przez 2 lata Wydział Ekonomii i Organizacji Pracy Instytutu Fraunhofera (Stuttgart) badał znaczenie i oddziaływanie wilgotności powietrza na zdrowie, dobre samopoczucie i wydajność w pracy.
Wydział Ekonomii i Organizacji Pracy Instytutu Fraunhofera (Stuttgart) dowiódł w tych badaniach, że optymalna wilgotność powietrza w miejscu pracy ogranicza zapadalność na choroby i zwiększa dobre samopoczucie. Badania obejmują lata 2013-2014.
Trzy najważniejsze wyniki:
Brak dolegliwości przy mówieniu.
Każdy kto w pracy dużo mówi, już po krótkim czasie odczuwa dyskomfort z powodu zbyt suchego powietrza: częstymi symptomami jest suchość w gardle i krtani, chrząkanie, chrypka a w najgorszym wypadku całkowita utrata głosu. Wrażliwa śluzówka narządu mowy wymaga zapewnienia optymalnej wilgotności, by umożliwić prawidłowe funkcjonowanie głosu.
Ochrona przed wysychaniem śluzówek oczu
Ochrona przed chorobami skóry
Zbyt suche powietrze w biurze to także słabsza ochrona skóry: Przy wilgotności powietrza poniżej 20 procent skóra staje się porowata i spękana. Pracownicy narzekają również na swędzenie skóry, w szczególności między palcami. Suche powietrze w pomieszczeniu może potęgować przebieg przewlekłych schorzeń skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca.
Mniejsze ryzyko pylenia
Obecność drobnego kurzu w powietrzu pomieszczenia to często bagatelizowane źródło ryzyka dla zdrowia. Drobny kurz składa się mikroskopijnych, niewidocznych cząstek, które wnikają głęboko do ludzkich dróg oddechowych i mogą doprowadzić do poważnych stanów chorobowych płuc. Przy względnej wilgotności powietrza oscylującej między 40% a 60% cząstki szybciej opadają na podłogę, co zmniejsza ryzyko ich dostania się do organizmu.
Świeży klimat w pomieszczeniu
Bezpośrednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu daje dodatkową korzyść w postaci przyjemnego odświeżania klimatu. Wynikiem tego jest przyjemny, świeży klimat w pomieszczeniu, który odświeża i działa kojąco na skórę, drogi oddechowe i cały organizm. Dzięki temu znika stres i na stanowisku pracy panuje przyjemna atmosfera.
Większe zadowolenie, większa wydajność
Pracownicy zadowoleni w pracy to lepsi pracownicy. Badania pokazują, że właściwa wilgotność powietrza ma bezpośredni wpływ na zadowolenie z otoczenia pracy. Z kolei większe zadowolenie do lepsze samopoczucie, motywacja i wydajność. Tak więc wilgotność powietrza to same plusy!