Hamburg, kwiecień 2015
Zdrowie i wydajność
Wydział Ekonomii i Organizacji Pracy Instytutu Fraunhofer (Fraunhofer IAO) bada wilgotność powietrza
Przedmiotem 2-letnich badań Wydziału Ekonomii i Organizacji Pracy Instytutu Fraunhofera (Fraunhofer IAO) była analiza znaczenia i działania wilgotności powietrza w biurze. Wyniki pokazują, że wilgotność powietrza wpływa pozytywnie na postrzeganie stanowiska pracy, a także dba o zdrowie i wydajność pracowników biurowych.
Badania odbywały się w Centrum Wirtualnego Inżynieringu (Zentrum für virtuelles Engineering = ZVE) Wydziału Ekonomii i Organizacji Pracy Instytutu Fraunhofera (Fraunhofer IAO) w Stuttgarcie (zdjęcie na górze) i dodatkowo zostały wsparte internetową ankietą przeprowadzoną we współpracy z Wydziałem Zarządzania Wyposażeniem Technicznym na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie.
Na potrzeby badań, w części w Centrum Inżynierii Wirtualnej zainstalowano nawilżacze typu DRAABE NanoFog Evolution, które dbały o stałą minimalną wilgotność powietrza 40 procent. Ankieta wśród pracowników przeprowadzana była przez kilka miesięcy, w których nawilżacze powietrza były okresowo włączane i wyłączane. Porównano wyniki ankiet z innych obszarów budynku, w których nie było stosowane dodatkowe nawilżanie powietrza.
Znaczenie wilgotności powietrza
Mitja Jurecic, kierownik projektu Wydziału Ekonomii i Organizacji Pracy Instytutu Fraunhofera (Fraunhofer IAO) na podstawie wyników badań utwierdza się w przekonaniu, że wilgotność powietrza stanowi podstawę wzrostu dobrego samopoczucia pracowników i ograniczenia czynników niekorzystnych dla zdrowia: „Nasze badania pokazały, że dodatkowe zastosowanie systemów nawilżania powietrza wpływa pozytywnie na postrzeganie stanowiska pracy, a także dba o zdrowie i wydajność pracowników biurowych.”
Powrót do przeglądu
Instytut Frauenhofera bada oddziaływanie nawilżania powietrza
NanoFog – opracowany specjalnie do wymagających zastosowań w pomieszczeniach biurowych i roboczych.