Bezpłatna broszura "Klimat pomieszczenia jako kluczowy czynnik produkcyjny"

Poproś tutaj za darmo!



Pełna ochrona drewna

Optymalna wilgotność powietrza w przemyśle drzewnym


Grupa NorDan należy do wiodących producentów okien i drzwi z drewna. W zakładzie w Wolsztynie najwyższą jakość we wszystkich etapach produkcji zapewnia między innymi proces wysokociśnieniowego nawilżania powietrza.

Polski oddział w Wolsztynie od 2006 r. jest drugim co do wielkości produkcj i zakładem grupy NorDan. Przeszło 200 pracowników produkuje tu rocznie ok. 100 000 drewnianych i drewniano-aluminiowych okien na rynek brytyjski i skandynawski.

 

Gwarancja jakosci

W zakładach NorDan obowiązują wysokie standardy jakości, zarówno w odniesieniu do gotowych produktów, jak i całego procesu produkcyjnego. Priorytetami w produkcji jest efektywność w wykorzystywaniu energii, bezpieczeństwo i ochrona środowiska. „Stabilność procesów i warunki produkcj i są dla nas szczególnie ważne. Niezbędne do tego jest między innymi zapewnienie opty malnej wilgotności powietrza”, wyjaśnia główny inżynier Maciej Sosiński. W zakładzie NorDan zastosowano wysokociśnieniowy system nawilżania powietrza, który przez cały rok utrzymuje wilgotność powietrza w zakresie od 50 % do 60 %. W takich warunkach ramy okien drewnianych nie wysychają, nie odkształcają się ani nie pękają.

 

Mozliwosc zaawansowanej rozbudowy

Wysokociśnieniowy system ML nadaje się idealnie do wysokich hal i wydajnego nawilżania. Decydującymi czynnikami w wyborze optymalnego systemu dla zakładu NorDan były niewielkie zużycie energii i możliwość elastycznej rozbudowy. Dzięki wielostopniowej rozbudowie instalacji uzyskano idealne nawilżanie powietrza we wszystkich etapach produkcji, od cięcia i obróbki skrawaniem poprzez lakierowanie, aż po montaż końcowy i magazyn. „Jesteśmy zdecydowanie zadowoleni z nawilżania powietrza i w nowym zakładzie również zainstalujemy system ML.”, podkreśla Maciej Sosiński.

 

Optymalna wilgotnosc powietrza chroni drewno przed:

  • odkształceniem i wypaczeniem
  • nierównościami i pęknięciami powierzchniowymi
  • pękaniem ram w narożnikach
  • odchodzeniem oklein
  • problemami przylegania lakierów wodorozcieńczalnych

 

Powrót do przeglądu 

Zalecenia: Nawilżanie powietrza w poligrafii