Zamów bezpłatny pakiet informacyjny „Nawilżanie powietrza w przemyśle poligraficznym"!

Poproś tutaj za darmo!

Na zdjęciu Zakład Fleksograficzny w Krzycku Wielkim

Na zdjęciu Zakład Fleksograficzny w Krzycku Wielkim


Piotr Wojciechowski, Główny Technolog w Werner Kenkel

Piotr Wojciechowski, Główny Technolog w Werner Kenkel


Nawilżacze powietrza pomagają stworzyć optymalne warunki produkcji

Nawilżacze powietrza pomagają stworzyć optymalne warunki produkcji


Wilgotność powietrza jako czynnik jakościowy

Druk fleksograficzny w Werner Kenkel


Dla producenta opakowań Werner Kenkel Sp. z o.o. kontrolowana wilgotność ma bezpośredni wpływ na produkcję i zapewnienie jakości. Większa szybkość, stała jakość, mniejsza ilość odpadów i chłodniejszy klimat w pomieszczeniu to najważniejsze zalety.

Grupa Werner Kenkel jest największym rodzinnym producentem tektury falistej i opakowań w Polsce. W trzech zakładach produkcyjnych zatrudniających łącznie 1800 pracowników, firma produkuje dla klientów w kraju i za granicą.Do najważniejszych odbiorców należą partnerzy z rynku produktów spożywczych oraz artykułów gospodarstwa domowego. Zakład produkcyjny druku fleksograficznego w Krzycku Wielkim koło Leszna ma łączną powierzchnię prawie 40 000 m2. Zakład fleksograficzny oferuje szeroką gamę produktów z tektury falistej z nadrukiem w różnych standardach, od standard flekso postprint do high Quality flekso postprint Fabryka już od 2015 roku jest wyposażona w nawilżanie dyszami wysokociśnieniowymi, aby zapewnić stabilne i optymalne warunki produkcji.

Brak zakłóceń w produkcji

Począwszy od składowania tektury, poprzez drukowanie, sztancowanie, składanie i klejenie, optymalna wilgotność względna powietrza na poziomie 55% gwarantuje niezmiennie wysoką jakość bez zakłóceń w produkcji. „Płaskość tektury falistej jest dla nas koniecznością w produkcji. Odkształcenia materiału, skurcze czy pęknięcia spowodowane zbyt suchym powietrzem prowadzą do problemów, których jako dostawca najwyższej jakości opakowań tekturowych musimy za wszelką cenę unikać - wyjaśnia Piotr Wojciechowski, Główny Technolog w Werner Kenkel. We wszystkich fazach obróbki optymalna płaskość leżenia i stabilność wymiarowa materiału są ważnymi warunkami wydajnego procesu produkcji. W ostatnich latach wzrosły przede wszystkim wymagania dotyczące klimatu pomieszczenia: „Dziś korzystamy głównie z w pełni automatycznych maszyn najnowszej generacji o bardzo dużych prędkościach - mówi Piotr Wojciechowski - Nawet niewielkie odchylenia od zaplanowanej płaskości leżenia arkuszy tektury falistej czy tez wykrojów prowadzą do przerw w produkcji i do powstania odpadów.”

Wysokociśnieniowe nawilżanie powietrza

Aby zapewnić kontrolowaną wilgotność, Werner Kenkel stosuje system ML Princess firmy Condair, specjalizującej się w nawilżaniu powietrza. System ten nadaje się szczególnie do wysokich i dużych hal produkcyjnych i został po raz pierwszy uruchomiony w 2015 roku. Od czasu rozbudowy w 2022 roku pracują łącznie 24 wysokociśnieniowe dyszowe nawilżacze powietrza ML Princess. Każdy nawilżacz ML Princess, w ciągu jednej godziny, pod ciśnieniem 70 barów może rozpylić maksymalnie 36 litrów wody pod postacią drobniutkiej mgiełki, bez drogiego sprężonego powietrza, pary czy ultradźwięków. Wszystkie elementy systemu ML, przez które przepływa woda, są wykonane ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztuczych, co gwarantuje długą żywotność i idealną higienę. System obejmuje również uzdatnianie wody, dzięki któremu dostarczana woda nie zawiera zarazków, bakterii ani żadnych związków mineralnych. Zakład Werner Kenkel jako użytkownik systemu nie musi w ogóle troszczyć się o regularne konserwacje uzdatniania wody. Raz w roku Condair Systems wspólnie z polskim partnerem dokonuje wszystkich niezbędnych prac związanych z czyszczeniem i kontrolą, dzięki czemu instalacja jest zawsze higienicznie czysta i w pełni sprawna.

Chłodzenie z niskim poborem energii

Dzięki bezpośredniemu nawilżaniu powietrza dyszami wysokociśnieniowymi, Werner Kenkel zyskuje dwie dodatkowe zalety w produkcji: Nawilżacze powietrza wytwarzają dodatkowy efekt chłodzenia, z którym mamy do czynienia, gdy zimna woda jest rozpylana bezpośrednio do powietrza w pomieszczeniu: Pełna absorpcja w powietrzu rozpylonych w drobniutką mgiełkę kropel wody powoduje zabieranie ciepła z hali. Chłodzenie adiabatyczne pozwala w ekonomiczny sposób obniżyć temperaturę w pomieszczeniu: 100 l wody z wysokociśnieniowych dysz pochłania prawie 70 kW ciepła przy nakładzie energii zaledwie 0,6 kW. Obniżenie temperatury może sięgnąć średnio od 2°C do 5°C. Dzięki temu klimat w pomieszczeniach jest świeższy, a samopoczucie i zadowolenie pracowników wzrasta. Dodatkowo oczyszczane jest powietrze: Optymalna wilgotność pomiędzy 40 a 60% oczyszcza powietrze z cząsteczek kurzu i drobnego pyłu. Cieniutka warstewka wody otacza cząstki pyłu i powoduje, że stają się one cięższe, a przez to szybciej opadają na ziemię i nie unoszą się ponownie.

Wyższa ekonomiczność

Piotr Wojciechowski jest pewien korzyści płynących z dodatkowego nawilżania: „Nasze doświadczenie pokazuje, że optymalna wilgotność pozwala nam produkować szybciej redukując odpady. Dzięki temu zmniejszamy koszty i zwiększamy efektywność naszych procesów.” Funkcjonalność, higiena i serwis systemu nawilżania ML Princess gwarantują firmie Werner Kenkel bezpieczną pracę przez cały rok. „Kontrolowana wilgotność jest dla nas niezbędna i ma bezpośredni wpływ na naszą produkcję i naszą jakość. Najlepsze maszyny i materiały dają doskonały efekt tylko wtedy, gdy warunki otoczenia są również optymalne - przekonuje Piotr Wojciechowski.

 

Powrót do przeglądu

 

Tektura falista musi być chroniona przed odkształceniem materiału i kurczeniem się

Tektura falista musi być chroniona przed odkształceniem materiału i kurczeniem się

System nawilżania ML Princess firmy Condair

System nawilżania ML Princess firmy Condair


Zamów bezpłatny pakiet informacyjny
„Nawilżanie powietrza w przemyśle poligraficznym"

Elektrostatyka, wysychanie materiału i usterki procesów
produkcyjnych bardzo często są skutkami zbyt niskiej wilgotności
powietrza. Dowiedz się, w jaki sposób optymalna wilgotność może
wpłynąć na wyższą jakość i obniżenie kosztów.

Zalecenia: Nawilżanie powietrza w poligrafii