Wpływ wilgotności na głos

Zwłaszcza w zawodach, w których intensywnie posługujemy się mową i ekranami, zbyt suche powietrze jest nieprzyjemne i niebezpieczne. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne znaczenie dla komfortu pracy ma prawidłowy klimat pomieszczenia. Suchość w gardle i krtani, chrząkanie, uporczywy kaszel są zawsze pierwszymi sygnałami alarmowymi. W końcu gdy pojawia się chrypka bądź głos zanika całkowicie, wydajność pracy znacząco spada.

W celu utrzymania dobrego funkcjonowania aparatu mowy i zapobiegania chorobom laryngologicznym konieczne jest odpowiednie nawilżenie śluzówek. Grupy zawodowe, które intensywnie wykorzystują w pracy głos, powinny pracować w pomieszczeniach o minimalnej wilgotności powietrza 40%.

 

Health and humidification Symptoms Healthy buildings Costs/Benefits References/Best Practice FaQ

 

Mniej problemów z głosem dzięki optymalnej wilgotności

Problemy z głosem mogą być wywoływane przez wiele czynników: Obok przyczyn indywidualnych (np. słaba technika mówienia) są to przede wszystkim czynniki środowiska pracy, takie jak głośny hałas w tle, zła atmosfera w pomieszczeniu lub nieprawidłowa pozycja siedząca. Klimat, a zwłaszcza wilgotność powietrza, ma decydujący wpływ na głos: W celu utrzymania dobrego funkcjonowania aparatu mowy i zapobiegania chorobom laryngologicznym konieczne jest odpowiednie nawilżenie śluzówek: podczas mówienia, powietrze z płuc tłoczone jest przez krtań. Struny głosowe są wprawiane w drgania i wydają dźwięki, na tej samej zasadzie co struny gitary. Gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska, struny głosowe tracą optymalną wilgotność, a co za tym idzie swoją elastyczność. Po wdychaniu przez struny głosowe głośnia nie może się całkowicie zamykać. Powietrze z otoczenia dostaje się do aparatu głosowego i powoduje podrażnienie, stan zapalny, a w najgorszym przypadku głos znika.

 

 

 

Badania pokazują, że na przykład ponad 60% pracowników centrów telefonicznych lub działów obsługi klienta ma dolegliwości głosu. Częstymi symptomami jest suchość w gardle i krtani, częste chrząkanie i chrypka. „Objawy te odwracają uwagę słuchacza od treści i znacząco zakłócają komunikację z klientem” – mówi logopeda i trener emisji głosu Thomas Niemann z firmy Sprechfreunde.de. Możliwe konsekwencje to utrata jakości rozmów i niższe wskaźniki zakończonych spraw. Ponadto, zaburzenia głosu często wiążą się z absencją w pracy: Choroby układu oddechowego, do których należą chrypka i zapalenie krtani, są jedną z głównych przyczyn zwolnień lekarskich w centrach telefonicznych. Przy dwucyfrowej liczbie zwolnień lekarskich, które nie są rzadkością, oznacza to dla firm znaczne koszty i utratę wydajności. W celu utrzymania dobrego funkcjonowania aparatu mowy i zapobiegania chorobom laryngologicznym konieczne jest odpowiednie nawilżenie śluzówek. Grupy zawodowe, które intensywnie wykorzystują w pracy głos, powinny pracować w pomieszczeniach o minimalnej wilgotności powietrza 40%. Poprzez modernizację systemów nawilżania powietrza, firmy mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy zdrowia i jakości rozmów w miejscu pracy.

Z praktyki: Wpływ wilgotności na głos